Szef MON-u nie traci optymizmu


Jedynie prawda jest ciekawa

logo-info-w

Szef MON: Najlepsza broń na świecie trafi do Polski

11.07.2017

05KIEDYBEDAPATRIOTYSI11072017Szef MON: Najlepsza broń na świecie trafi do Polski

Rok 2022 to ostateczny termin, w którym rakiety Patriot mają trafić do Polski – ujawnił w Programie I Polskiego Radia minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Poinformował również, że kupimy więcej systemów rakietowych Homar niż zakładano.

Szef MON, odnosząc się do memorandum w sprawie zakupu systemów Patriot, podpisanego w czasie wizyty prezydenta USA w Polsce, powiedział, że 2020 rok to data najpóźniejsza, gdy pojawią się one w naszym kraju. Resort ma jednak nadzieję, że uda się to zrobić wcześniej.

Minister podkreślił, że ma to być najnowocześniejszą wersja rakiet Patriot. Umowa będzie przewidywała dostarczenie Polsce i samodzielne używanie najnowocześniejszych technologii dotyczących rakiet SkyCeptor i radaru dookólnego, a takie technologie wówczas będą miały dwa-trzy państwa na świecie.

Jak zaznaczył, w Polsce będziemy wyposażani równolegle z dostarczaniem tej broni do armii amerykańskiej.

Rakiety Patriot to tylko część przedsięwzięcia – zaznaczył Antoni Macierewicz. – Głównym narzędziem będą rakiety Homar. Mieliśmy kupić 50 wyrzutni – kupimy 160. Będzie to główny element systemu obrony przeciwlotniczej. To rakiety średniego zasięgu do ponad 300 km.

Minister obrony powiedział też, że trwa przetarg na śmigłowce i liczy na to, że umowa będzie zawarta w tym roku.

Polskie Radio/MBB

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/szef-mon-najlepsza-bron-na-swiecie-trafi-do-polski,20595654501#ixzz4nyOPuWm6