Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji nie pozostaną bez odpowiedzi


TVN24 BIS


W Rosji zapowiadają reakcję na sankcje USA


26 lipca 2017, 10:22

 

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji Nie tylko nie będzie przełomu, ale i normalizacji w stosunkach z USA – oznajmił szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Konstantin Kosaczow.

Zasugerował, że reakcja Moskwy na nowe amerykańskie sankcje powinna być „nie symetryczna, ale bolesna dla Amerykanów”. Także wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow uznał, że sankcje USA to autorzy „istotny krok w kierunku zniszczenia perspektyw normalizacji stosunków”.

„Nasza oficjalna reakcja powinna nastąpić w ślad za ustawą, kiedy już ona wejdzie w życie”- zastrzegł w środę na swoim profilu na Facebooku Konstantin Kosaczow, komentując uchwalenie sankcji przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA.

Zauważył, że nie ma wątpliwości, iż tak właśnie się stanie. Reakcja Rosji na sankcje – dodał – powinna być „nie symetryczna, ale bolesna dla Amerykanów”. Izba Reprezentantów zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji Zdecydowaną… czytaj dalej » „Sądząc po tym, że głosowanie w Izbie Reprezentantów nad pakietem sankcji wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej było jednolite, to nie tylko nie będzie przełomu, ale i normalizacji (w stosunkach z USA)” – ocenił Kosaczow.

Jego zdaniem „nieuchronna staje się dalsza degradacja współpracy dwustronnej, choć wydawałoby się, że to już niemożliwe”. „To się nie mieści w ramach zdrowego rozsądku” O sankcjach mówił w środę także wiceszef rosyjskiebo MSZ Siergiej Riabkow.

– To, co się odbywa, nie mieści się w ramach zdrowego rozsądku. Autorzy i sponsorzy tego projektu ustawy czynią bardzo poważny krok w kierunku zniszczenia perspektyw normalizacji stosunków z Rosją – powiedział Riabkow. Ocenił rezultat wtorkowego głosowania w Izbie Reprezentantów Kongresu USA jako przewidywalny.

Jego zdaniem „dość szybko” projekt ustawy o sankcjach przejdzie teraz przez niezbędne procedury w Senacie. Riabkow zauważył, że Rosja „dziesiątki razy mówiła o tym”, iż sankcje przeciwko niej „nie pozostaną bez odpowiedzi”. Przyjęcie ustawy o sankcjach określił jako świadomy wybór wrogów Rosji w Stanach Zjednoczonych.

Bruksela: amerykańskie sankcje mogą uderzyć w Nord Stream 2 Komisja… czytaj dalej » – Tak też będziemy wobec tego oceniać dzisiejszą Amerykę. Waszyngton jest źródłem zagrożenia. Należy to rozumieć i działać (…) w sposób zrównoważony, rozsądny i spokojny – oświadczył. – Nie poddajemy się emocjom. Będziemy pracować nad poszukiwaniem sposobów, by iść dalej – zapewnił.

Wiceszef MSZ zapowiedział, że Rosja będzie „uparcie i konsekwentnie szukać form dążenia do kompromisu” w kwestiach, które są ważne dla obu stron. Wymienił wśród nich walkę z terroryzmem i rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia. – Tematów jest wiele i jesteśmy gotowi do takiej współpracy – zadeklarował Riabkow.

Decyzja Izby Reprezentantów Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła we wtorek projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt powinien jeszcze zaaprobować Senat i podpisać prezydent Donald Trump.

Przed głosowaniem Steny Hoyer, jeden z liderów Demokratów, powiedział, że nałożenie nowych sankcji zostało uzgodnione w związku z ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w USA oraz z zaangażowaniem strony rosyjskiej w konflikt na wschodniej Ukrainie.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)