USA rozważą dostarczenie panzerfaustów na Ukrainę


WiadomościONET.pl

 

Przedstawiciel USA: rozważamy wysłanie broni na Ukrainę

dzisiaj 07:52

PAP

Skomentuj1250

USA rozważają dostarczanie na Ukrainę broni przeciwczołgowejFoto: AFPUSA rozważają dostarczanie na Ukrainę broni przeciwczołgowej

Nowy specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział w wywiadzie dla BBC, że jego kraj „intensywnie rozważa” pomysł dostarczenia na Ukrainę broni, w tym przeciwczołgowej, w celu wsparcia sił rządowych w walce z prorosyjskimi separatystami.

 

Volker, który był ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy NATO, ocenił, że uzbrojenie ukraińskich sił wymusiłoby na Rosji zmianę podejścia oraz nie stanowiłoby prowokacji wobec Moskwy.

 

  • Broń defensywna, która pomogłaby Ukrainie się bronić i np. neutralizować czołgi, przyczyniłaby się do tego, że Rosja przestałaby zagrażać Ukrainie – oświadczył. – Nie chcę prognozować, jaka będzie decyzja w tej sprawie, to kwestia do dalszej dyskusji i rozstrzygnięcia – dodał w opublikowanym we wtorek wywiadzie. -Argument, iż byłoby to prowokacją wobec Rosji lub ośmieliłoby Ukrainę, jest błędny – twierdzi Volker.

Przywrócenie pokoju na wschodzie Ukrainy wymagałoby „nowego strategicznego dialogu” z Rosją – powiedział przedstawiciel USA.

Według ONZ ponad 10 tys. osób zginęło, a ponad 1,6 mln musiało opuścić swe domy od wybuchu konfliktu zbrojnego w ukraińskim Donbasie w kwietniu 2014 roku. W lutym 2015 roku w Mińsku wypracowano porozumienia pokojowe, ale ich postanowienia nie są w pełni realizowane.

W zeszłym tygodniu wojsko ukraińskie poinformowało, że pięciu ukraińskich żołnierzy zginęło w ciężkim ostrzale na północ od zajmowanego przez rebeliantów miasta Donieck. Wcześniej trzech ukraińskich żołnierzy straciło życie na skutek wybuchu miny. W wydanym oświadczeniu amerykański Departament Stanu winą za kolejne nasilenie przemocy obarczył „kierowanych przez Rosję” separatystów.

 

 

(MK)

Źródło: PAP