PiS nie cofnie się z Dobrej Zmiany w królestwie Temidy


Advertisement

INTERIA.PLSerwisyPoczta

 

RMF FM: KACZYŃSKI OŚWIADCZYŁ POLITYKOM, ŻE „NIKOGO NIE TRZYMA W PIS-IE NA SIŁĘ”

POLSKA

Dzisiaj, 25 lipca (07:31) Aktualizacja: Dzisiaj, 25 lipca (07:41)

„Nikt nikogo nie trzyma w PiS-ie na siłę, drzwi są otwarte, każdy może wyjść” – taki przekaz do polityków partii rządzącej miał wystosować wczoraj Jarosław Kaczyński podczas wielogodzinnej narady. Spotkanie kierownictwa PiS było odpowiedzią na zawetowanie przez prezydenta ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Najważniejsi politycy PiS-u za zamkniętymi drzwiami opracowywali plan działań na najbliższe dni i strategię wobec prezydenta – informuje RMF FM.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Sejmie /Fot. Jacek Domiński /Reporter

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w Sejmie /Fot. Jacek Domiński /Reporter

Z nieoficjalnych informacji reportera RMF FM wynika, że podczas spotkania kierownictwa PiS na stole było kilka wariantów. Najbardziej radykalny i najmniej realny to przyspieszone wybory.

Jarosław Kaczyński próbował w ten sposób zmobilizować kierownictwo PiS-u i pokazać, że sytuacja jest poważna. Wczorajsze podwójne weto prezydenta sami politycy partii rządzącej nazywają w nieoficjalnych rozmowach „największym wewnętrznym kryzysem od wygranych wyborów”. I podkreślają, że relacje między Andrzejem Dudą a PiS-em nigdy nie będą takie, jak wcześniej.

Druga opcja, to możliwość rekonstrukcji rządu, która miałaby odciągnąć uwagę od działań prezydenta.

Trzecia, to próba wyciszenia emocji i przeczekanie. Prezes PiS odpowie na sprzeciw prezydenta w odpowiednim czasie. Teraz politycy mają realizować przekaz, że nie cofną się z drogi zmian.

Przypomnijmy, prezydent Andrzej Duda ogłosił w poniedziałek przed południem, że zdecydował się zawetować dwie z trzech ustaw autorstwa Prawa i Sprawiedliwości wprowadzających zmiany w sądownictwie: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Trzecią ustawę – o ustroju sądów powszechnych, która daje ministrowi sprawiedliwości znaczny wpływ na funkcjonowanie sądów – prezydent ma podpisać.

Szramka (Kukiz15) o wecie prezydenta Dudy (TV Interia) TV Interia

Andrzej Duda zapowiedział również, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przedstawi własne propozycje ustaw reformujących system sądownictwa. Władze Prawa i Sprawiedliwości wprost przyznają, że decyzja prezydenta była zaskoczeniem i ciosem w partię rządzącą.

„Wierzę, że w możliwie krótkim terminie przedstawione przeze mnie, poprawione projekty ustaw o SN i KRS zostaną uchwalone przez parlament” – mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem, podczas orędzia do narodu. Zaznaczył, że skorzystał z prawa weta, bo obie ustawy wymagają zmian, zapewniających zgodność z konstytucją.

„Chcemy państwa prawa a nie państwa prawników” – mówiła z kolei w swoim orędziu premier Beata Szydło. „Jesteśmy otwarci na dyskusję o szczegółach, ale rozmowy nie mogą sprawić, że reforma utknie w martwym punkcie” – oświadczyła.

Patryk Michalski

Czytaj więcej w RMF FM

PROTESTUJĄCY ZNÓW POD PAŁACEM PREZYDENCKIM I SN

ZOBACZ ZDJĘCIA

15

RMF FM

PODZIEL SIĘ