Ukraińcy powinni się pożegnać z Donbasem i Krymem


70 proc. Ukraińców chce kompromisu w sprawie Donbasu

dzisiaj 02:47 

IAR
Donbas Arena w DonieckuFoto: AFP
Donbas Arena w Doniecku
Około 70 procent Ukraińców chce kompromisu w sprawie rozwiązania konfliktu w Zagłębiu Donieckim. Niemal jedna piąta wymieniła rozwiązanie siłowe. Takie są wyniki badań przeprowadzonych nad Dnieprem przez fundację „Inicjatywy Demokratyczne” i Centrum Razumkowa.

Połowa respondentów opowiedziała się za kompromisem, ale nie za wszelką cenę. Jakakolwiek forma kompromisu w rozwiązaniu konfliktu w Zagłębiu Donieckim byłaby właściwa według 18 procent Ukraińców. Jednocześnie tyle samo badanych chce siłowego rozwiązania sytuacji. Im dalej na zachód Ukrainy tym rozwiązanie siłowe konfliktu jest bardziej popularne.

60 procent Ukraińców chciałoby wprowadzenia do Zagłębia Donieckiego międzynarodowej misji pokojowej. Co piąty respondent dopuszcza możliwość funkcjonowania Donbasu w ramach ukraińskiego państwa, ale z jakąś formą autonomii, a 9 procent badanych zgodziłoby się na odłączenie tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych od Ukrainy i możliwe przyłączenie do Rosji. Jednak ponad połowa badanych jako najwłaściwszy wskazała powrót zajętych przez separatystów terenów do Ukrainy i funkcjonowanie ich na zasadach sprzed konfliktu.

W toczącej się od trzech lat wojnie w Zagłębiu Donieckim zginęło około 10 tysięcy osób.

\n","provider":"OnettvVideo"},"caption":"Nowy hostel w Czarnobylu czeka na gości"}” data-run-module-isrun=”1″>

%d blogerów lubi to: