Milion sztuk broni w rękach Ukraińców


Ukraiński żołnierz sprawdza stan karabinu

Milion sztuk broni w rękach Ukraińców

ŚWIAT

15:48 16.07.2017(zaktualizowano 21:11 16.07.2017)Krótki link
51225243

Ukraińcy posiadają obecnie niemal milion sztuk broni – powiedział deputowany Rady Najwyższej Anton Gieraszczenko w jednym z programów telewizji 112 Ukraina.

Pomnik architektury Jaskółcze gniazdo
© SPUTNIK. KONSTANTIN CHALABOV

„Oficjalnie — 900 tys., w tym około 130 tys. — gwintowanej i ponad 800 tys. – gładkolufowej. Odnośnie tego, ile jest niezarejestrowanej broni, nie ma na ten temat dokładnych danych. Obecnie u nas dozwolone jest posiadanie każdego rodzaju broni, oprócz broni krótkiej, którą można schować” – wyjaśnił ukraiński polityk.Jak dodał, w tym względzie mogą pojawiać się różna cyfry, ale nie są one dokładne. Powiedział też, że popiera przeprowadzenie na Ukrainie referendum konsultacyjnego w sprawie legalizacji broni.

W czerwcu deputowany Rady Najwyższej Siergiej Paszynski poinformował o pracach nad projektem ustawy o swobodnym obrocie bronią w kraju. Jak podkreślił, w pierwszej kolejności trzeba określić kategorie ludzi, którzy mogliby otrzymać dostęp do broni krótkiej. – Są to ludzie, którzy bez żadnych uwag służyli w wojsku, Policji Narodowej lub Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy – wyjaśnił.

5 kwietnia były szef Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną przy MSW Ukrainy Walerij Kur powiedział, że w kraju są miliony schowków  z bronią, będące własnością uczestników operacji w Donbasie. Jego zdaniem byli żołnierze mogą wejść do półświatka.

 

W 2015 roku petycję o wprowadzeniu swobodnego obrotu bronią na Ukrainie podpisało ponad 25 tys. osób. Prezydent Petro Poroszenko opowiedział się przeciwko tej inicjatywie. – Podkreślam, że tylko 11% Ukraińców popiera swobodne posiadanie broni. 72% sprzeciwia się temu. Ja też znajduje się w tym gronie – podkreślił ukraiński przywódca.