Czy UE wykorzysta opozycyjny rokosz do ataków na Polskę?


Czarnecki: Bruksela nie wpłynie na reformę sądownictwa w Polsce

ostatnia aktualizacja:17.07.2017 08:39
Politycy opozycji spodziewają się, że w sprawie zmian w polskim sądownictwie wypowie się Komisja Europejska. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział w radiowej Trójce, że Bruksela nie będzie ingerowała w proponowaną przez PiS reformę.
AUDIO

1 plik

  • 12’54

    Wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki o protestach opozycji ws. reformy sądownictwa w Polsce (Salon polityczny Trójki/Trójka)

Kilka tysięcy osób wzięło wczoraj udział w protestach przeciwko planom zmian w polskim sądownictwie. Demonstranci zgromadzili się najpierw przed Sejmem, a później przed Sądem Najwyższym i innymi sądami w Polsce. Pod adresem PiS i Jarosława Kaczyńskiego padały zarzuty „zaprowadzenia dyktatury” i „zdemolowania państwa prawa”. W ramach akcji przed Sądem Najwyższym demonstranci zapalili świece, tworząc wokół budynku „łańcuch światła”.

sąd 1200.jpg

Łańcuch światła przed Sądem Najwyższym. Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

– Jeżeli ludzie przeciwko temu (reformie sądownictwa – przyp.red.) protestują, to albo nie przeczytali naszych propozycji, albo bronią pewnych starych układów – stwierdził Czarnecki. – Nie może być tak, że sędziowie są najwyższą kastą – dodał polityk PiS.

Przy okazji wiecu przed Sejmem Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru zapowiedzieli, że jako front demokratyczny będą się jednoczyć przeciwko rządom PiS. Komentując plany opozycji, Ryszard Czarnecki porównał je do kolejnego odcinka telenoweli. – Mamy teraz 125 odcinek pod hasłem: Opozycja się jednoczy – stwierdził Czarnecki. – Sprzeczne interesy opozycji i partykularne ambicje poszczególnych partii oraz ich liderów spowodują, że tej jedności nie będzie. A jeśli będzie, to będzie parominutowa, przed kamerami telewizyjnymi – mówił eurodeputowany.

Ponadto Ryszard Czarnecki odniósł się do apeli Ryszarda Petru do instytucji zagranicznych, by te przyglądały się zmianom w polskim sądownictwie. – Kojarzy mi się to niestety z złymi praktykami w polskich dziejach, kiedy różni władcy, którzy utracili władzę w naszym kraju, zwracali się do obcych krajów o pomoc – przyznał Czarnecki. – Nie jest w kompetencji Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego wtrącanie się w suwerenne sprawy poszczególnych krajów członkowskich, które same decydują, jaki kształt ma mieć ich wymiar sprawiedliwości – powiedział polityk PiS.