Opozycja urządziła Majdan pod Sejmem. Rokosz należy odizolować od reszty Warszawy


Demonstracja przed Sejmem. Opozycja protestuje przeciwko reformie sądownictwa [RELACJA]

dzisiaj 15:55

Demonstracja przed Sejmem. Opozycja protestuje przeciwko reformie sądownictwaFoto: PAP
Demonstracja przed Sejmem. Opozycja protestuje przeciwko reformie sądownictwa
O godzinie 15 przed Sejmem rozpoczęła się demonstracja „To NIE Koniec! Powstrzymajmy Zamach Stanu”, organizowana przez Komitet Obrony Demokracji. W proteście biorą udział politycy opozycji z Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Budynki parlamentu otoczone są barierkami oraz zabezpieczane przez policjantów.
17:37

Kasprzak powiedział też, że „we wtorek wraz z protestującymi staną parlamentarzyści, którzy umożliwą pokojowy manifest”.

17:31

– W tej chwili grupa z ruchu Obywatele RP pod Pałacem Prezydenckim i trzyma miejsce dla kolejnych protestujących – powiedział lider tej formacji Paweł Kasprzak do demonstrantów pod Sejmem.

W dalszym ciągu trwa relacja na żywo z protestu pod Sejmem.

Protest w Krakowie wypełnił rynek

17:01

– Nie możemy pozwolić na zabranie ostatniej niezależnej władzy – mówi.

17:01

– Naród musi się obudzić, przede wszystkim młodzi ludzie – powiedziała Krzywonos.

17:00

– To już kiedyś było. Przed stocznią też stało tyle ludzi. Przeżyliśmy wszystko – mówi opozycjonistka Henryka Krzywonos.

16:59

– Życzę wam wszystki, aby PiS wreszcie pękł – zakończył były opozycjonista.

16:57

– Różnica między rządami w Rosji a PiS, jest to, że Putin ma mocarstwo i broń atomową, a w Polsce jest „liliputin” – mówi Michnik.

16:57

– Życzę politykom PiS, by byli osądzani bez nienawiści i zemsty, przez niezależnych sędziów – powiedział.

16:55

– W imieniu generacji, która miała do czynienia z komunistycznymi prokuratorami chcę powiedzieć, że PiS szykuje nam takich samych – mówi redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.

16:27

– Dość tego fałszu. Mówienia nam, że jesteśmy zdrajcami. To nie my szukamy w Moskwie inspiracji –powiedział.

16:25

– Miejsce uczciwych ludzi jest tutaj, z nami – mówi opozycjonista Andrzej Celiński.

16:17

– Będę stał do końca na straży konstytucji. Obiegałem to, gdy składałem przysięgę przed prezydentem – powiedział Waldemar Żurek.

16:16

„Każdy z nas ma prawo żądać merytorycznych reform. Ale nie politycznego podporządkowania”

16:15

Sędziowie dziękują protestującym za wsparcie. Pytają o to, kto zagwarantuje prawo do wolności słowa. Apelują o „patrzenie na ręce” politykom.

16:14

Waldemar Żurek, rzecznik KRS,czyta oświadczenie sędziów do protestujących.

Relacja live z protestu na Facebooku Onet Wiadomości.

Protest skomentował na Twitterze Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

16:01

– Obiecujemy Ziobrze Trybunał Stanu. Jeśli Andrzej Duda podpisze tę haniebną ustawę, też tam trafi –powiedział.

16:00

– Deklaruję dalekoidącą współpracę z Platformą. Nie dajcie się nabrać Kukizowi, to ukryty sojusznik PiS – mówi lider Nowoczesnej.

16:00

– Pamiętajcie o jednym. Opozycja ma mniejszość, musimy działać niestandardowo – powiedział Petru.

15:59

– Potrzebny jest wspólny front demokartyczny. Żeby bronił nas w UE, żeby nas z niej nie wyprowadzili – mówi.

15:58

– Miejmy świadomość tego, że PiS robi te zmiany wyłacznie pod siebie. Musi być nas więcej. W czasie, w którym walczymy o sądy, PiS podnosi ceny za benzynę, podnosi ZUS o 600 zł rocznie, podniosą też cenę wody. Musimy się zjednoczyć szerze, nie tylko w parlamencie. Zaangażować osoby aktywne i nieaktywne polityczne – powiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru.

15:57

– Obiecuję też, że po wyborach ich rozliczymy – wszyscy razem – zakończył Grzegorz Schetyna.

15:56

– Obiecuję, że będziemy współpracować, a w przyszłości stworzymy jeden klub parlamentarny. I będziemy na wspólnej liście wyborczej – powiedział Schetyna.

15:55

– Dziś Kaczyński i Ziobro niszczą trójpodział władzy. Rozpoczął się wielki bój, musimy być w nim razem – mówi.

15:54

– Chciałem podziękować za to, że przyjechaliście tutaj z całej Polski – rozpoczął swoje przemówienie lider PO Grzegorz Schetyna.

15:50

– Gdzie jest Paweł Kukiz – pyta Frasyniuk. Jest przeciwko PiS-owi, przeciwko PO, ale mówi, że jest ze społeczeństwem. Społeczeństwo jest tu, ale nie ma Pawła Kukiza.

15:48

– Po tej stronie powstaje duży obóz solidarności obywatelskiej. Chcemy tu zobaczyć liderów opozycji. Ryszarda Petru, Grzegorza Schetynę i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Niech staną i prosto w oczy powiedzą nam, że razem będziemy walczyć o polską Konstytucję – mówi.

15:47

– To Piotrowicz znowu będzie nas oskarżał. To ambasador Polski w Niemczech jest agentem. Demokracji bronimy my, tutaj – powiedział Frasyniuk.

15:46

– Mówię do obywateli Polski. Także do policji i żołnierzy. Wspólnie bronimy Konstytucji. A minister obrony narodowej ma powiązania ze służbami Putina – mówi.

15:45

– Jarosław Kaczyński napluł na swojego brata, na Lecha Wałęsę, na całą „Solidarność”. Kaczyński przestał być „Jarkiem”, stał się dyktatorem – stwierdził Władysław Frasyniuk.

15:44

– Stajemy w obronie konstytucji i apelujemy do sędziów Sądu Najwyższego. Stańcie twardo w obronie Konstytucji. Niech każdy robi swoje – mówi Frasyniuk.

15:43

– To my bronimy państwa prawa. My, obywatele – powiedział.

15:43

– To, co dziś rozpoczynamy to nie jest „event”, tylko na nowo definiowany patriotyzm – mówi.

15:42

– Każde dziecko, każdy dorosły obywatel ma prawo i obowiązek krzyczeć „przecz z Kaczorem-dyktatorem” – zaczął swoje przemówienie obozycjonista Władysław Frasyniuk.

15:40

– Zatrzymamy tę „dobrą zmianę” – zakończył swoje przemówienie ekonomista.

15:37

– PiS chce poprowadzić nas drogą Putina – mówi Balcerowicz.

15:36

– Na razie mamy do czynienia z tworzeniem instytucji dyktatury. Nie możemy na to pozwolić – dodał.

15:35

– Polska zyskała szacunek na świecie dwa razy w niedalekiej historii. Po pierwsze dzięki Lechowi Wałęsie i „Solidarności”, po drugie dzięki naszym przemianom po 1989 roku. Kaczyński ostatnio powiedział prawdę, że PiS prowadzi Polskę w przeciwnym kierunku do poprzedników. Czyli do socjalistycznej dyktatury – powiedział profesor Leszek Balcerowicz.

15:32

Uczestnicy skandują nazwisko Lecha Wałęsy.

15:30

– Jareczku, pamiętaj o jednym fakcie. Nie jesteś Janukowyczem i nie masz dokąd uciec – powiedział lider KOD z mównicy pod Sejmem.

DOCZYTAJ WIĘCEJ
Tematy: Protest
~Urodzony w 1972 r. : Zbyt dobrze pamiętam lata 1990-te i początek tego wieku, i pamiętam jak ta elyta, która teraz protestuje pasła się na status quo wypracowanym w Magdalence i przyklepaniu przyszłych wpływów służb, PZPRowskich aparatczyków i piorących moskiewskie pieniądze „byznesmenów”…temu radosnemu eldorado … rozwiń całość
50 minut temu | ocena: 100%
odpowiedzoceń: -1 +1
~seb : Czas najwyższy skończyć z sędziokracją. Trójpodział władzy zakłada wzajemną kontrolę. Władza ustawodawcza kontroluję władzę wykonawczą – rząd. Prezydent sprawuje częściowo kontrolę nad armią i polityką zagraniczną rządu. Sądy kontrolują ważność wyborów, kontrolują też zgodność prawa z … rozwiń całość
33 minuty temu | ocena: 85% | odpowiedzi: 1
odpowiedzoceń: -1 +1
~krakus : Fakty są następujące: PiS ma większość w parlamencie, dlatego może przeprowadzić reformę sądownictwa wg własnego projektu. Co więcej – prawdopodobnie (i paradoksalnie) największą ofiarą mechanizmu podporządkowania sądów większości parlamentarnej i ministrowi sprawiedliwości będzie… sam PiS … rozwiń całość
26 minut temu | ocena: 81% | odpowiedzi: 3
odpowiedzoceń: -1 +1
%d blogerów lubi to: