Pojedyńczy niemiecki pierwiosnek polskiej wiosny nie czyni


 

Advertisement

Przełącz na rozrywkę

Przełącz na Dziennik

Daimler już buduje pierwszą w historii fabrykę Mercedesa w Polsce i daje pracę

20.06.2017, 05:27 | Aktualizacja: 20.06.2017, 05:28

 

Mercedes

Mercedes / dziennik.pl

Koncern Daimler rozpoczął w Jaworze prace przy budowie pierwszej fabryki silników czterocylindrowych do samochodów osobowych Mercedesa w Polsce. Dzięki tej inwestycji powstanie nawet 3500 nowych miejsc pracy.

Jawor, położony niecałe 70 km na zachód od Wrocławia – to tam wmurowano kamień węgielny pod nową fabrykę Mercedesa w Polsce.

 

– Cieszę się, że budujemy razem tę polsko-niemiecką markę, polsko-niemiecką jakość i stąd wyjadą silniki Mercedesa, a może kiedyś całe mercedesy (…) zrobione w Polsce, made in Poland. Duże podziękowanie za zaufanie, którym państwo nas obdarzyli – mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Jawor to kiedyś jedno z najbogatszych księstw piastowskich, w XIII i XIV wieku wspaniale się rozwijających, myślę, że dziś Jawor z powrotem będzie kwitł – dodał.

Nowy zakład produkcyjny powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedesa w Polsce. Z taśm produkcyjnych zjadą silniki czterocylindrowe z przeznaczeniem dla całej gamy samochodów osobowych tej niemieckiej marki – od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to jednostki nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory – w warunkach laboratoryjnych.

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna w Jaworze (Dolnośląskie) budowę fabryki Mercedes-Benz

Niemiecki koncern Daimler AG rozpoczyna w Jaworze (Dolnośląskie) budowę fabryki Mercedes-Benz / Mercedes

Zgodnie z planami, budowa zakończy się w 2019 r. Nowa fabryka w 2020 r. osiągnie pełne moce produkcyjne, a opuszczać ją będzie kilkaset tysięcy silników rocznie.

Wartość inwestycji koncernu Daimler w Jaworze, w pierwszym etapie wynosi około 500 mln euro (na ponad 2 mld zł). Dzięki niej powstanie w zakładzie 500 miejsc pracy. Około 20 proc. z tej liczby mają stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem, a pozostała część załogi to pracownicy produkcji.

Mercedes przewiduje, że szkolenie polskich pracowników będzie się odbywało w fabryce w Unterturkheim oraz w zakładzie w Kolleda w Turyngii. Do Polski będą też przyjeżdżali pracownicy z Niemiec. Plan szkoleń dla personelu nowej fabryki silników przewiduje także ścisłą współpracę z lokalnymi, polskimi szkołami zawodowymi.

Powstanie nawet 3500 nowych miejsc pracy

– Na liście mieliśmy 7 lokalizacji. Po wizycie w Jaworze wiedzieliśmy, że to jest to. Każde z naszych nowych 500 miejsc pracy w nowej fabryce stworzy w regionie kolejne w proporcji 1 do 6 – powiedział Markus Schafer z zarządu Mercedes-Benz Cars.

Pod nową fabrykę dla niemieckiego inwestora przewidziano ponad 100-hektarową działkę na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej przy powstającej drodze ekspresowej S3 i w bliskim sąsiedztwie autostrady A4.

W 2015 r. Daimler zatrudniał w Polsce 247 osób i osiągnął obroty rzędu 3,7 mld zł. W Polsce Daimler AG działa za pośrednictwem sześciu spółek, zlokalizowanych w Warszawie, Sosnowcu, Będzinie, Siedlcach i Komornikach.

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro

Na pierwszy etap inwestycji niemiecki koncern Daimler AG chce przeznaczyć ok. 500 mln euro / Mercedes