Komu potrzebne jest iskrzenie w obozie władzy?


OnetWiadomości

 

Bitwa o dyplomację. Spór rządu z prezydentem [ANALIZA]

ANDRZEJ GAJCY

51 minut temu

 

"Waszczykowski sprawił, że kurtyna opadła, ukazując kolejną rysę na rzekomo jednolitym wizerunku obozu władzy"Foto: Jacek Turczyk / PAP”Waszczykowski sprawił, że kurtyna opadła, ukazując kolejną rysę na rzekomo jednolitym wizerunku obozu władzy”

Sprawa blokowania nominacji ambasadorskich dowodzi, że między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim jest dużo głębszy spór, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. I nie chodzi w nim jedynie o ambasadorskie stołki, lecz o to, kto ma kierować polityką zagraniczną.

 

 • Spór prezydenta z szefem MSZ dotyczy prymatu w kierowaniu polityką zagraniczną kraju; idąc dalej: roli prezydenta w przeprowadzaniu „dobrej zmiany” Prezydent Duda stał się źródłem kłopotów dla PiS; oto kolejna próba pokazania mu miejsca w szeregu Waszczykowski może spór o ambasadorów wygrać, gdyż stoi za nim partia i parlament; prezydent pozostał sam

Tym razem to szef MSZ postanowił sprawdzić, czy z „błogosławieństwem” kierownictwa partii rządzącej uda mu się sprowadzić prezydenta jedynie do roli notariusza „dobrej zmiany”. – Na biurku pana prezydenta jest wiele nominacji, wielu kandydatów, których można by wysłać. Oczekuję wyjaśnień, o co chodzi, jakie zarzuty, jakie problemy stawia się tym kandydatom, ewentualnie centrali MSZ – mówił w poniedziałek Waszczykowski na antenie RMF FM, wywołując falę oburzenia w Pałacu Prezydenckim.

Czego dowód dał dość szybko szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski twierdząc, że wypowiedź Waszczykowskiego była „szkodliwa i gorsząca”. – Żaden minister, zwłaszcza tego rządu, wobec tego prezydenta nie ma prawa wypowiadać tego typu słów. Pan minister Waszczykowski się pomylił w swoich twierdzeniach. Jeśli jego urzędnicy wprowadzili go w błąd, to jest to sprawa działalności MSZ – mówił prezydencki minister, twierdząc, że takie wypowiedzi przynoszą „zgorszenie w środowisku dobrej zmiany”.

„Ukrywany konflikt między MSZ a Pałacem Prezydenckim”

To najwyraźniejszy do tej pory sygnał narastającego od miesięcy konfliktu między Pałacem a Szucha. O sporze tym coraz głośniej mówiło się od dłuższego czasu na korytarzach w obu gmachach, robiąc wiele, aby nie wylał się on w przestrzeni publicznej.

 

Jeszcze w maju MSZ wydał komunikat, w którym przekonywał m.in., że „stwierdzenie, jakoby na linii MSZ–Pałac Prezydencki istniał konflikt o obsadę najważniejszych placówek dyplomatycznych, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości”. W tym czasie prezydent w atmosferze konfliktu stracił swojego rzecznika Marka Magierowskiego, który dość szybko znalazł miejsce w resorcie dyplomacji jako wiceminister odpowiadający m.in. za dyplomację ekonomiczną.

Obecnie sam Waszczykowski sprawił, że kurtyna opadła, ukazując kolejną rysę na rzekomo jednolitym wizerunku obozu władzy. W dodatku spór ten dotyczy kwestii fundamentalnych: prymatu w kierowaniu polityką zagraniczną, a idąc dalej – roli prezydenta w przeprowadzaniu „dobrej zmiany”.

„Prezydent źródłem kłopotów dla PiS”

Dla kierownictwa PiS prezydent w ostatnich tygodniach stał się źródłem kłopotów, proponując publicznie bez wcześniejszego uzgodnienia z Nowogrodzką referendum ws. zmiany konstytucji. Jak twierdzą źródła Onetu, rozmowy między PiS a Pałacem Prezydenckim nie idą po myśli Nowogrodzkiej i wciąż trudno o kompromis odnośnie do daty i pytań przyszłego referendum. Nie może zatem dziwić kolejna próba pokazania prezydentowi miejsca w szeregu przez partię rządzącą.

– Waszczykowski wybrał doskonały moment na uderzenie w prezydenta i wzmocnienie swojej pozycji w partii przed lipcowym kongresem. To dzięki jego zabiegom w USA udało się przekonać Biały Dom do wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce tuż po tym, jak Polska została wybrana na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, czym udowodnił, że potrafi jednak być skuteczny w dyplomacji.

Tylko w Onecie

PiS szykuje „nowe otwarcie”: ostatnie reformy i grunt pod kampanię

   

  Teraz poszedł krok dalej. Chce pokazać, że to prezydent musi dostosować się do jego decyzji kadrowych – mówi Onetowi wpływowy polityk PiS. I dodaje: – Waszczykowski może ten spór o ambasadorów wygrać, gdyż stoi za nim partia i parlament, który zaopiniował wszystkich kandydatów. Prezydent pozostał sam.

  I choć nikt nie może zmusić prezydenta do szybkiego nominowania kandydatów na ambasadorów, to w Pałacu Prezydenckim trwa burza mózgów, jak wyjść z tej patowej sytuacji. A przede wszystkim jak skutecznie odeprzeć atak z Szucha, by nie pokazać, że prezydent jest jedynie notariuszem kadrowych decyzji MSZ.

  Osoba z otoczenia prezydenta: – W całej tej sprawie chodzi przede wszystkim o celowy brak koabitacji MSZ z prezydentem w kształtowaniu polityki zagranicznej kraju i wręcz próbie ominięcia prezydenta przy obsadzaniu kluczowych placówek dyplomatycznych. Co jest sprzeczne z konstytucją. Jak dodaje: – Artykuł 133. konstytucji mówi, że to prezydent reprezentuje państwo w stosunkach międzynarodowych, a w zakresie polityki zagranicznej współdziała z Prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw zagranicznych, ale obowiązek współdziałania nie leży tylko po stronie prezydenta, lecz także premiera i szefa MSZ, którzy wspólnie powinni ustalać i realizować najważniejsze cele w dyplomacji.

  Jak zakończy się ten spór?

  Waszczykowski to kolejny z ministrów rządu PiS, który postanowił wystawić na próbę prezydenta Dudę, podważając przy tym jego reputację. Wcześniej w konflikt kompetencyjny z prezydentem wszedł minister obrony Antoni Macierewicz.

  Dotyczył on m.in. nominacji generalskich, jak i attaché obronnych w strategicznych placówkach na świecie. W efekcie po serii wyciekających do mediów listów Dudy do Macierewicza to szef MON postawił ostatecznie na swoim. Czy tym razem będzie podobnie?