Emerytowi należy się modlitwa i woda święcona zdaniem nuworyszy


OnetWiadomości

 

„GW”: spór między Morawieckim a Rafalską wstrzymuje prace na zmianami emerytalnymi

dzisiaj 05:15

Skomentuj1840

Mateusz MorawieckiFoto: Aleksander Koźmiński / PAPMateusz Morawiecki

Rząd nie może zająć stanowiska w kwestii zmian emerytalnych, bo trwa ostry konflikt między wicepremierem i ministrem finansów Mateuszem Morawieckim a minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską. Choć emerytury należą do kompetencji Rafalskiej, to wszystkie jej pomysły blokuje Morawiecki – czytamy w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”.

 

Morawiecki uważa, że należy powstrzymać spadek liczby osób pracujących w Polsce. Obniżenie wieku emerytalnego wicepremier chce obłożyć szeregiem trudnych do spełnienia warunków, na co nie godzić się ma Rafalska.

 

Ministrowie spierają się również o OFE, gdzie Polacy zgromadzili ponad 144 mld zł. „Rafalska proponuje, aby całość oszczędności przenieść do zarządzanego przez państwo Funduszu Rezerwy Demograficznej. Rząd zyskałby kolejne miliardy na łatanie deficytu budżetowego. Oznaczałoby to jednak częściową nacjonalizację spółek, w których akcji zainwestowały OFE” – czytamy w dzienniku. Na takie rozwiązanie nie godzi się Morawiecki, który uważa, że państwo powinno przejąć jedynie jedną czwartą wspomnianej kwoty. Pozostałe 108 mld, jak pisze Leszek Kostrzewski, miałoby zasilić indywidualne konta emerytalne.

Wicepremier jest zwolennikiem twardego uregulowania zasad przechodzenia na emeryturę, minister pracy uważa natomiast, że kwestia emerytur to „jej działka”. „Każdą koncepcję Morawieckiego Rafalska odbiera jako próbę pomniejszania jej pozycji w rządzie. Wicepremier jest przekonany, że jako ministrowi rozwoju i finansów podlega mu cała gospodarka. Ale tło konfliktu jest szersze niż spór o resortowe kompetencje” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”..

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

 

 

(AW)

Na podstawie: Gazeta Wyborcza