Czy Trump złamie opory establishmentu?


 

PolskieRadio.pl

Polityka zagraniczna Trumpa. „Terapia szokowa”

ostatnia aktualizacja:19.06.2017 20:28

Z każdym miesiącem Ameryka słabnie względem Chin – powiedział w audycji „Więcej świata” dr Jacek Bartosiak, autor książki „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”.

 

  • Dr Jacek Bartosiak o polityce zagranicznej Donalda Trumpa (Więcej świata/Jedynka)

Donald Trump

Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Czy Donald Trump, zgodnie z zapowiedziami, będzie radykalnie zmieniał politykę zagraniczną USA? 5 lipca prezydent USA ma przylecieć do Polski. Czy należy spodziewać się jakiegoś przełomu?

– Myślę, że zachodzą bardzo ważne zmiany – powiedział gość Jedynki, wskazując jednocześnie, że działania Donalda Trumpa są blokowane przez amerykański establishment. – Diagnoza Trumpa była chyba prawidłowa, że Ameryka musi zmienić swoją wielką strategię, bo globalny system wymiany gospodarczej który teraz jest, przestał wspomagać USA – dodał Jacek Bartosiak.

Ekspert wskazał, że Trump stosuje terapię szokową. Rozmontował umowę transpacyficzną o wolnym handlu TPP, a w Niemczech dał jasno do zrozumienia, że on jest architektem i zmienia reguły. 

Czy Trump faktycznie zyskuje na bezpardonowym działaniu? Czy Polska powinna obawiać się tarć gospodarczych na linii USA-Niemcy? Dlaczego istnienie Trójmorza jest korzystne dla Stanów Zjednoczonych?