Zachodnia koalicja prowokuje konflikt z wojskami rządowymi Syrii


OnetWiadomości

 

CNN: zachodnia koalicja zestrzeliła syryjski Su-22

dzisiaj 02:36

Skomentuj1968

Zachodnia koalicja zestrzeliła syryjski Su-22 nad RakkąFoto: PAPZachodnia koalicja zestrzeliła syryjski Su-22 nad Rakką

Syryjski samolot SU-22 został zestrzelony nad Rakką przez koalicję Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) pod wodzą USA. Poinformował o tym korespondent CNN.

 

Według Pentagonu amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-18 Super Hornet zestrzelił syryjski samolot myśliwsko-bombowy SU-22, gdy ten zrzucał bomby w rejonie, w którym znajdowały się oddziały współpracujących z Amerykanami Syryjskich Sił Demokratycznych.

 

Operacja miała miejsce w rejonie miasta As-Saura gdzie od ponad tygodnia toczą się walki przeciwko oddziałom Państwa Islamskiego. Jest to część ofensywy, która ma doprowadzić do zdobycia stolicy państwa Islamskiego Ar-Rakka.

W oświadczeniu Pentagonu napisano, że zestrzelenie syryjskiego samolotu odbyło się w ramach „zbiorowej samoobrony” partnerów koalicyjnych. Amerykanie podkreślili, że nie starają się prowokować starć z syryjskimi siłami rządowymi oraz ich rosyjskimi partnerami.

Od kilku tygodni wspierane przez międzynarodową koalicję siły zbrojnej opozycji starają się okrążyć miasto Rakka, by w bliskiej przyszłości móc rozpocząć szturm na opanowane przez radykałów miasto. Wojska Baszara al-Asada nie biorą udziału w tej operacji, bo zbrojna opozycja jest dla syryjskiego prezydenta wrogiem numer jeden.

Tymczasem sąsiedni Iran poinformował, że wystrzelił kilkanaście pocisków na Syrię, do miejsc, gdzie mieli znajdować się bojownicy tzw. Państwa Islamskiego. Miał to być odwet za niedawny zamach w Teheranie, kiedy to w ataku na parlament i mauzoleum zginęło 17 osób. To właśnie ISIS miał stać za zamachem.

(AP)