Stawianie się Panu Prezydentowi Prezydentowi jest niegrzeczne


OnetWiadomości

 

Witold Waszczykowski: oczekuję wyjaśnień od prezydenta ws. nominacji ambasadorskich

10 minut temu

Skomentuj50

Witold WaszczykowskiFoto: John Thys / AFPWitold Waszczykowski

Witold Waszczykowski zabrał głos w sprawie nominacji ambasadorskich, które ciągle nie zostały podpisane przez Andrzeja Dudę. – Na biurku pana prezydenta jest wiele nominacji, wiele kandydatów, których można by wysłać. Oczekuję wyjaśnień, o co chodzi, jakie zarzuty, jakie problemy stawia się tym kandydatom, ewentualnie centrali MSZ – powiedział szef MSZ na antenie RMF FM.

 

Andrzej Duda od kilku miesięcy nie podpisuje nominacji ambasadorskich kandydatów, którzy zostali pozytywnie zaopiniowani przez parlament. Przez to wybrane osoby nie mogą pełnić swoich funkcji. Chodzi o ambasadorów m.in. w Kanadzie, Tajlandii i Korei Południowej.

 

W opinii Witolda Waszczykowskiego MSZ prowadzi jasną politykę, a zaproponowani kandydaci są z najwyższej półki. – To ludzie wykształceni, mający doświadczenie. Staramy się znaleźć ekspertów od danego kraju, przechodzą praktycznie bez zarzutów komisje sejmową i senacką. Oczekuję więc wyjaśnień, o co chodzi – stwierdził Waszczykowski.

Krzysztof Szczerski, pytany o wypowiedź szefa MSZ, stwierdził na antenie RMF FM, że „Waszczykowski z prezydentem wyjaśnili sobie wszystkie niejasności w sprawie nominacji ambasadorskich”. – Nie ma opóźnień nominacji, które mają charakter ponadstandardowy – dodał.

Konflikt na linii prezydent – szef MSZ

  • Prezydent chce podpisać nominacje ambasadorskie w pewnym pakiecie, który obejmie ambasady, które czekają na obsadę od dłuższego czasu. Takie jest oczekiwanie pana prezydenta od MSZ, że przedstawi mu także ambasadorów do tych placówek, które są z punktu widzenia polskiej polityki kluczowe – powiedział w maju Krzysztof Szczerski.

Jak informowało wówczas RMF FM, Andrzej Duda oczekiwał szybszych działań w sprawie kluczowych placówek, czyli ambasady przy NATO i we Francji.

Stanowisko zabrało wówczas MSZ. W wydanym w maju oświadczeniu ministerstwo informowało, że „stwierdzenie jakoby na linii MSZ-Pałac Prezydencki istniał konflikt o obsadę najważniejszych placówek dyplomatycznych, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości i stanowi nadinterpretację słów Pana Ministra Szczerskiego”.

MSZ zapewniał, że relacje z Pałacem Prezydenckim są „dobre i intensywne”, a stanowiska w polskich placówkach są sukcesywnie obsadzane. Przypomniano, że procedura ta jest jednak „złożona i wieloetapowa”.

 

 

(dp)