Rozpoczęli wojnę z polskim rządem a teraz biadolą


Jedynie prawda jest ciekawa

logo-info-w

 

 

Ludzie, Polacy nas karzą! – biadoli dyrektor Ringiera

 

19.06.2017

 

RINGIERAXELSPRINGERSI192017

Ludzie, Polacy nas karzą! – biadoli dyrektor Ringiera

 

Niemiecko-szwajcarski koncern prasowy narzeka na polskie firmy, bo traci miliony euro na braku reklam i ogłoszeń od spółek skarbu państwa. Jednak to właśnie szefostwo koncernu medialnego Ringier Axel Springer rozpoczęło bezprecedensową wojnę z polskim rządem. W marcu skierowało list do swoich dziennikarzy, w którym oczekiwało publikowania krytycznych ocen braku poparcia Polski dla Donalda Tuska w wyborach szefa Rady Europejskiej.

„Polskie spółki skarbu państwa nie umieszczają w naszych mediach ogłoszeń, co generuje straty liczone w milionach euro” – oświadczył dyrektor generalny spółki Ringier Marc Walder w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „Neue Zuercher Zeitung”. Walder jest też członkiem rady nadzorczej joint venture z Axel Springer we Europie Środkowej, gdzie wydaje gazety i portale internetowe m.in. w Polsce, Słowacji, Serbii i na Węgrzech.

Według Waldera, ton wobec mediów należących do spółki znacznie się zaostrzył. Potwierdził, że spółki polskiego skarbu państwa nie umieszczają swoich ogłoszeń w mediach należących do Ringier Axel Springer, a sytuacja wyglada podobnie w Serbii, na Węgrzech i częściowo na Słowacji. Zapytany o zasadność przygotowanych przez polski rząd regulacji – dotyczących udziału inwestorów zagranicznych w mediach – Walder przyznał, że tego typu przepisy są wprowadzane w wielu zachodnich krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie wykluczył możliwość współpracy z którymś z polskich partnerów, gdyż jego zdaniem spółka prężnie rozwija się w obszarze cyfrowym, ma dobre rokowania i nie widzi potrzeby porozumienia z innymi spółkami.

W marcu na posiedzeniu komisji kultury wicepremier i minister kultury Piotr Gliński poinformował, że od września ub.r. prace nad projektem dekoncentracji na rynku medialnym prowadzi zespół roboczy z udziałem przedstawicieli resortu kultury, UOKiK i KRRiT. Celem projektu, jak mówił, jest „podniesienie pluralizmu i poziomu jakości funkcjonowania polskiej demokracji”. Nowe przepisy mają m.in. przeciwdziałać dominacji kapitału zagranicznego na rynku medialnym.

Według informacji podawanych na stronie internetowej koncernu, oferta Ringier Axel Springer Media AG obejmuje ponad 160 tytułów prasowych i ofert cyfrowych w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i w Serbii. W Polsce wydaje m.in. gazetę codzienną „Fakt”, tygodnik „Newsweek Polska” i miesięcznik „Forbes”. Od 2012 r. spółka kontroluje również Grupę Onet, wydawcę jednego z największych polskich portali internetowych.

PAP/MBB

Fot. SammyZimmermanns/wikimedia.org

Czytaj oryginalny artykuł na: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/ludzie,-polacy-nas-karza-biadoli-dyrektor-ringiera,20403638659#ixzz4kSbVUul7