Mniejszość narodowa na Ukrainie zaskarżyła gloryfikowanie zbrodniarza


 

 

logo Polonia Christiana

DZISIAJ JEST

PONIEDZIAŁEK 19 CZERWCA

 

Sąd wstrzymał nadanie kijowskiej ulicy imienia zbrodniarza UPA. Skargę złożyły środowiska żydowskie

Data publikacji: 2017-06-19 14:39

 

Sąd wstrzymał nadanie kijowskiej ulicy imienia zbrodniarza UPA. Skargę złożyły środowiska żydowskie

Zdjęcie ilustracyjne By Sasha Maksymenko [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)%5D, via Wikimedia Commons

Wprowadzenie w życie uchwały rady miejskiej Kijowa, która patrona ulicy czyni  dowódcę UPA – Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach i Żydach, zostało wstrzymane przez sąd. Powodem jest skarga złożona na tę uchwałę przez m.in. organizację zrzeszającą Żydów. 

Pierwszego czerwca br. Rada Miejska Kijowa podjęła uchwałę o zmianie nazwy prospektu Generała Watutina (sowieckiego generała zabitego przez UPA) na prospekt Romana Szuchewycza, dowódcę UPA. Roman Szuchewycz, uznawany jest za współodpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Ukraińscy nacjonaliści zamordowali według różnych szacunków, od kilkudziesięciu do ponad 100 tysięcy Polaków.

Jak się okazuje uchwała o przemianowaniu prospektu została zaskarżona do Administracyjnego Sądu Okręgowego w Kijowie, przez kilka ukraińskich organizacji społecznych m.in. „Żydowską Grupę Obrony Prawa”. W werdykcie sądu, wydanego w tej sprawie napisano, że do czasu rozpatrzenia skargi sąd stosuje zabezpieczenie pozwu w postaci zakazu podpisania i publikowania uchwały nadającej ulicy imię Romana Szuchewycza, co miał zrobić mer Kijowa Witalij Kliczko.

Przypominajmy iż Roman Szuchewycz to ukraiński działacz nacjonalistyczny, działacz Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, przewodniczący referatu bojowego Krajowej Egzekutywy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów kapitan kolaborującego z Niemcami 201 batalionu Schutzmannschaft, oraz generał i naczelny dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jako główny dowódca UPA ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej jako taktyki UPA przeciwko Polakom i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej.

Źródła – Kresy.pl, rmf24.pl

AB

Read more: http://www.pch24.pl/sad-wstrzymal-nadanie-kijowskiej-ulicy-imienia-zbrodniarza-upa–skarge-zlozyly-srodowiska-zydowskie,52414,i.html#ixzz4kSWnQNha