Anglia nie radzi sobie z utrzymaniem ładu publicznego


rmf24 - Strona główna

 

  • Londyn: Samochód wjechał w grupę ludzi. Nie żyje jedna osoba, jest wielu rannych

   Dzisiaj, 19 czerwca (02:50)
   Aktualizacja: 15 minut temu

   Samochód wjechał w grupę pieszych wychodzących z meczetu po wieczornych modlitwach w dzielnicy Finsbury Park w północnym Londynie. Według najnowszych informacji jedna osoba nie żyje, a 10 zostało rannych. Po zdarzeniu aresztowano jedną osobę – 48-letniego mężczyznę, który obecnie przebywa w szpitalu. Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że zajście jest traktowane jako „potencjalny atak terrorystyczny”.

   Samochód wjechał w grupę pieszych wychodzących z meczetu po wieczornych modlitwach w dzielnicy Finsbury Park w północnym Londynie. Według najnowszych informacji jedna osoba nie żyje, a 10 zostało rannych. Po zdarzeniu aresztowano jedną osobę - 48-letniego mężczyznę, który obecnie przebywa w szpitalu. Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że zajście jest traktowane jako "potencjalny atak terrorystyczny".

   Śledztwo w sprawie tragicznych wydarzeń prowadzi oddział operacji antyterrorystycznych./FACUNDO ARRIZABALAGA /PAP/EPA

   Jak poinformowała rano londyńska policja metropolitalna, jedna osoba nie żyje, a 10 zostało rannych. Ośmioro poszkodowanych trafiło do trzech szpitali na terenie miasta. Dwie kolejne osoby doznały drobnych urazów i zostały opatrzone na miejscu.

   Zobacz obraz na Twitterze

   Zobacz obraz na Twitterze

   Obserwuj

   Metropolitan Police

   @metpoliceuk

   LATEST on #SevenSisters Road #FinsburyPark incident. One person has died. Counter Terrorism Command investigating. http://ow.ly/9lDR30cH7Zq

   05:52 – 19 Jun 2017

  • 793793 podane dalej

 • 250250 polubień

 • Twitter Ads info and privacy

  Po północy czasu lokalnego (po godzinie 1 czasu polskiego) biała furgonetka wjechała w tłum ludzi wychodzących z meczetu po wieczornych modlitwach. Do zdarzenia doszło w trakcie ramadanu.

  Jak wynika ze źródeł Sky News w londyńskiej policji metropolitalnej, wszystko wskazuje na to, że sprawcy celowo wjechali w grupę muzułmanów ze względów religijnych.

   

  Furgonetka wjechała w grupę pieszych w Londynie.RUPTLY/x-news

  Kierowcą furgonetki, która wjechała w tłum, był 48-letni mężczyzna. Obecnie znajduje się w szpitalu, po zwolnieniu przez lekarzy będzie poddany badaniom psychiatrycznym. Mężczyzna został w pierwszej kolejności zatrzymany przez świadków zdarzenia i następnie oddany w ręce policji.

  Londyn: Samochód wjechał w tłum ludzi (12 zdjęć)

  Według świadków rozmawiających z telewizją Sky News w samochodzie dostawczym znajdowały się trzy osoby: zatrzymany 48-latek i dwie inne osoby, którym udało się zbiec z miejsca zdarzenia. Policja odniosła się do tej informacji – funkcjonariusze nie są świadomi innych podejrzanych.

  Gazeta „Evening Standard” informowała, że jeden ze sprawców zajścia w pobliżu meczetu w dzielnicy Finsbury Park w Londynie wyskoczył z samochodu, którym wjechał w grupę ludzi i ranił co najmniej jedną osobę nożem. Tej informacji nie potwierdza jednak policja.

  Z uwagi na charakter tego zdarzenia, na miejscu wciąż jest wielu funkcjonariuszy, którzy próbują uspokoić lokalną społeczność. W Finsbury Park zebrał się tłum muzułmanów.

  Funkcjonariusze policji na miejscu zdarzenia. /FACUNDO ARRIZABALAGA /PAP/EPA

  Funkcjonariusze policji na miejscu zdarzenia./FACUNDO ARRIZABALAGA /PAP/EPA

  Śledztwo w sprawie tragicznych wydarzeń prowadzi oddział operacji antyterrorystycznych.

  Policja na razie nie nazywa tego zdarzenia aktem terrorystycznym, ale „poważnym incydentem”.

  Sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii Harun Khan wydał oświadczenie, w którym, z uwagi na dobiegający końca Ramadan, domaga się od władz zwiększenia ochrony meczetów. Twierdzi też, że nocne wydarzenia w północnym Londynie były zamachem.

  Zobacz obraz na Twitterze

  Zobacz obraz na Twitterze

  Obserwuj

  MCB

  @MuslimCouncil

  „Terror Attack” on Worshippers Leaving #FinsburyPark@MuslimCouncil statement: http://www.mcb.org.uk/terror-attack-on-worshippers-leaving-prayers-at-finsbury-park/ …

  05:37 – 19 Jun 2017

 • 153153 podane dalej

 • 7373 polubienia

 • Twitter Ads info and privacy

  Posiedzenie sztabu kryzysowego COBRA

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że zwoła posiedzenie sztabu antykryzysowego COBRA, w skład którego wchodzą m.in. szefowie resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz przedstawiciele policji. Zajście jest traktowane jako „potencjalny atak terrorystyczny” – dodała premier.

  Szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd oświadczyła, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii „muszą nadal razem sprzeciwiać się tym, którzy próbują nas podzielić oraz siać nienawiść i lęk”.

  Rudd podkreśliła w komunikacie, że „myślami jest ze wszystkimi osobami, które zostały dotknięte przez okropne wydarzenia w Finsbury Park” i pozostaje w kontakcie z policją.

  (łł)

  RMF FM/PAP