ChRL akcentuje swoją obecność w Zatoce Perskiej


 

WSPÓLNE MANEWRY IRANU I CHIN W ZATOCE PERSKIEJ

ŚWIAT

26 minut temu

Iran i Chiny rozpoczęły w niedzielę wspólne ćwiczenia w Zatoce Perskiej – poinformowała irańska państwowa agencja IRNA. W manewrach we wschodniej części cieśniny Ormuz uczestniczą jeden irański i dwa chińskie niszczyciele oraz jednostki zaopatrzeniowe.

Zdj. ilustracyjne /AFP

Zdj. ilustracyjne /AFP

Jak podaje inna irańska agencja prasowa Tasnim, podczas ćwiczeń w cieśninie marynarki wojenne dwóch państw „zademonstrują swoje możliwości” oraz „podzielą się doświadczeniem”. W manewrach uczestniczy 700 irańskich wojskowych.

 

 

Na wspólnej konferencji prasowej dowódców obu flot chiński admirał Shen Hao wyraził nadzieję, że wkrótce marynarki wojenne Chin i Iranu będą wystarczająco silne, aby „odgrywać aktywną role w utrzymaniu porządku i stabilności w regionie oraz na świecie”. Nazwał Iran i Chiny „starożytnymi azjatyckimi cywilizacjami z długą historią przyjaźni” i zapewnił o „woli współpracy, która weszła w nową fazę”.

W sobotę ćwiczenia w Zatoce Perskiej przeprowadziła amerykańska marynarka wojenna wraz z Katarem. W zeszłym miesiącu flota amerykańska oskarżyła Iran o wysyłanie łódek, aby przeszkodzić okrętom wojennym USA przepływającym przez strategiczną cieśninę Ormuz. W ocenie Reutersa wspólne manewry chińsko-irańskie mogą stanowić nowy powód do obaw dla Waszyngtonu.

Kryzys wokół Kataru

Napięcie w regionie potęguje kryzys wokół Kataru po niedawnym zerwaniu stosunków dyplomatycznych z tym państwem m.in. przez Arabię Saudyjską, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Władze Kataru są oskarżane o wspieranie terroryzmu.

Chińskie okręty odwiedziły wcześniej Filipiny, Sri Lankę, Malezję, Wietnam oraz Birmę. Po ćwiczeniach w Zatoce Perskiej skierują się do Omanu, a potem m.in. do Turcji, Włoch, Australii oraz Tanzanii.

W 2014 roku odbyły się pierwsze irańsko-chińskie ćwiczenia marynarek wojennych. Od tego czasu doszło do kilku wzajemnych wizyt wojskowych na wysokim szczeblu.

PAP