Trump zamierza uwolnić lud Kuby od komunizmu…


WPROST.pl

Trump przywraca ograniczenia w kontaktach z Kubą. „Sprawię, że będzie wolna od komunizmu”

Dodano: wczoraj 21:381 1

Prezydent USA Donald Trump

Prezydent USA Donald Trump / Źródło: Flickr / The White House

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział „przywrócenie wolności na Kubie” i przywrócił część ograniczeń w kontaktach między państwami – informuje agencja Reutera.

– W interesie Ameryki jest wolność na naszej półkuli, niezależnie od tego, czy mówimy o Kubie, czy Wenezueli. Stany Zjednoczone ujawnią zbrodnie reżimu Castro i staną po stronie narodu kubańskiego w walce o wolność – mówił Donald Trump w Miami na Florydzie podczas spotkania ze społecznością kubańskiego pochodzenia.

Prezydent USA podczas wystąpienia zażądał od władz Kuby uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i by przestały „ukrywać przestępców”. Trump tym samym zakończył ostatnią „odwilż” w relacjach Stanów Zjednoczonych i Kuby, która nastała za rządów jego poprzednika Baracka Obamy. Trump wprost stwierdził, że „czas tej umowy się skończył” i dodał, że swoimi działaniami chce sprawić, że w niedalekiej przyszłości Kuba będzie „wolna od komunizmu”. Prezydent zapewnił, że sankcje wobec Hawany nie zostaną zniesione do momentu, aż na Kubie nie zostaną przeprowadzone wolne wybory.

Decyzja Trumpa nie zamraża całkowicie kontaktów Hawana-Waszyngton, jednak znacząco je ogranicza. Na pewno nie zostaną zamknięte ambasady krajów w stolicach obydwu państw, wprowadzone zostaną ponownie ograniczenia dotyczące turystyki i gospodarki. Nadal będą możliwe przekazy pieniężne na Kubę, zakazane (ponownie) będą natomiast wycieczki obywateli z jednego do drugiego kraju, mające na celu przybliżenie mieszkańcom realiów życia w sąsiednim państwie.

Koniec z zasadą „mokra stopa, sucha stopa”. Amerykanie zrywają z długoletnią polityką imigracyjnąWPROST.pl

/ Źródło: Reuters