Polsce śmierdzi ruski gaz


 

PolskieRadio.pl

P. Naimski: Polska będzie sama decydowała o źródłach dostaw surowców energetycznych

ostatnia aktualizacja:16.06.2017 14:22

Piotr Naimski podkreślił, że Polska będzie sama decydowała o dobrze źródeł dostaw surowców energetycznych. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej odniósł się w radiowej Jedynce do wczorajszego oświadczenia szefa niemieckiej dyplomacji i kanclerza Austrii.

P. Naimski: Polska będzie sama decydowała o źródłach dostaw surowców energetycznych.

P. Naimski: Polska będzie sama decydowała o źródłach dostaw surowców energetycznych.Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Sigmar Gabriel i Christian Kern skrytykowali amerykańskie plany przedłużenia sankcji wobec Rosji, które przewidują wysokie kary dla europejskich firm współpracujących z rosyjskim sektorem energetycznym.

Piotr Naimski powiedział, że działania niemieckich polityków są „nie na miejscu”. Przypomniał, że Niemcy we współpracy z Rosją planują wybudowanie gazociągu Nord Stream 2. „To jest dziwne stwierdzenie w ustach polityka niemieckiego (…) Niemcy realizują teraz wielki projekt inwestycyjny z Federacją Rosyjską, a tak naprawdę twierdzą, że to jest komercyjny projekt realizowany przez Gazprom i firmy zachodnioeuropejskie” – mówił.

Austria i Niemcy ostrzegają, że amerykańskie groźby nałożenia sankcji wobec między innymi ich firm za ewentualną współpracę lub finansowanie projektów gazowych, takich jak Nord Stream 2, źle wpłyną na europejsko-amerykańskie stosunki. „Dostawy energii do Europy są sprawą Europy, a nie Stanów Zjednoczonych” – napisali politycy. Niemieccy socjaldemokraci nigdy nie ukrywali bliskich kontaktów z Kremlem. Od dawna domagają się zniesienia sankcji wobec Rosji, wspierają także budowę krytykowanego w Polsce i innych krajach gazociągu Nord Stream 2.

Piotr Naimski przypomniał, że Polska dąży do uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. W tym celu ma powstać gazociąg Baltic Pipe, który zapewni nam dostawy gazu z Danii i Norwegii od 2022 roku. Poza tym, w ubiegłym tygodniu do Polski dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG na gazowcu Clean Ocean.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniudostępu do serwisu.