Zmarł Helmut Kohl


WP Wiadomości

 

BARTOSZ LEWICKI

12 min. temu

Helmut Kohl nie żyje

Nie żyje Helmut Kohl, wieloletni kanclerz Niemiec.

 

Helmut Kohl nie żyje

(PAP, Fot: DPA)

Informację o śmierci b. kanclerza podaje dziennik „Bild”. Helmut Kohl zmarł rankiem 16 czerwca w swoim domu w Ludwigshafen.

Kohl został kanclerzem Niemiec 1 października 1982 r. w wyniku uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu socjaldemokraty Helmuta Schmidta. Rządził Niemcami przez 16 lat – od 1982 do 1998 roku, dłużej niż jakikolwiek inny kanclerz. Ukoronowaniem jego dorobku życiowego było doprowadzenie do zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. po upadku żelaznej kurtyny.

Otworzył on też nowy rozdział w stosunkach niemiecko-polskich, stawiając na politykę pojednania. Jej symbolem jest braterski uścisk kanclerza i pierwszego niekomunistycznego premiera w Polsce Tadeusza Mazowieckiego podczas mszy w Krzyżowej 12 listopada 1989 roku..

Kohl w 2002 roku rozgoryczony złożył mandat poselski w atmosferze skandalu finansowego w swojej partii; zarzucano mu wówczas, że w latach 1993-98 przyjął od anonimowych darczyńców 2 mln marek datków dla CDU, których nie uwzględniono w sprawozdaniach finansowych partii.

WP Wiadomości