“Obywatel III RP” atakuje wysoce patriotyczną Panią Premier


Wiadomości Gazeta.pl

 

Kuba Wojewódzki reaguje po słowach Szydło. Ma do niej tylko jedno pytanie

lulu

15.06.2017 11:09

Kuba Wojewódzki w swoim wpisie na Facebooku zwrócił się bezpośrednio do premier Beaty Szydło. Jednym pytaniem wywołał setki komentarzy, a jego post udostępniło już ponad 8 tys. osób.

 

Szanowna Pani Premier. Mam tylko jedno pytanie. Czy Pani jest tak słabo wykształcona czy tak podła? Obywatel Jakub Wojewódzki

  • skomentował na swoim Facebooku znany celebryta i prezenter. I chociaż nie napisał wprost, o co mu chodzi, komentujący od razu dopatrzyli się nawiązania do wystąpienia premier na uroczystościach 77. rocznicy deportacji więźniów do Auschwitz. Od razu odezwali się nie tylko przeciwnicy PiS-u. Post Wojewódzkiego komentowali też zwolennicy rządu i osoby zarzucające celebrycie stronniczość. 

Słowa Szydło wywołały oburzenie

Wypowiedź Beaty Szydło odbiła się szerokim echem. Premier powiedziała, że „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli”. 

Te słowa zostały odebrane jako nawiązanie do antyimigranckiej polityki polskiego rządu. Szydło była krytykowana za robienie polityki w miejscu związanym z tragedią tysięcy ludzi, którzy stracili tam życie. Niektórzy zarzucali premier, że nawiązała w swoim przemówieniu do retoryki Adolfa Hitlera, którego zbrodnie wynikały właśnie ze źle pojętej „ochrony obywateli” przed urojonym zagrożeniem ze strony Żydów. Statusu obywateli odmawiał on z kolei Żydom.

  • Takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Zarówno wypowiedź premier, jak i głosy oburzenia cytowały zagraniczne agencje informacyjne, Reuters, AFP i AP. Z depesz skorzystały media takie jak „Washington Post”, ABC News czy France24.

  • Jeżeli ktoś chce się doszukać złych intencji, może je znaleźć w każdej wypowiedzi. Proponuję wysłuchać całe wystąpienie Premier Beaty Szydło – odpowiadał na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek.