Intelektualny bełkot i szokująca rzeczywistość


OnetWiadomości

 

Jean-Claude Juncker: kolor skóry nie może być powodem nieprzyjęcia uchodźców

55 minut temu

PAP

Skomentuj510

"Nie uważam jednak, że należy teraz biegać po Europie z maczugą"Foto: PAP”Nie uważam jednak, że należy teraz biegać po Europie z maczugą”

  • Jestem bardzo zawiedziony odpowiedzią niektórych (krajów) na kryzys uchodźczy – powiedział szef Komisji Europejskiej w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Juncker opowiedział się jednocześnie przeciwko sankcjom finansowym wobec tych krajów.

 

  • Ten, kto nie chce przyjąć (ludzi) o innym kolorze (skóry) lub innym wyznaniu, ten pochodzi ze świata, w którym panują wyobrażenia, które – jak uważam – nie pasują do pierwotnej misji UE – podkreśla w wywiadzie. Zdaniem Junckera, gdyby problem z uchodźcami miał miejsce wcześniej, a kraje pretendujące do Unii postępowałyby w taki sposób, jak obecnie, to „dostęp (do UE) zostałby dla nich zamknięty”.

„Nie uważam, że należy teraz biegać po Europie z maczugą”

Pytany o pomysł obcięcia tym krajom środków z funduszy strukturalnych, Juncker odpowiedział: „Czasami miałbym ochotę tak postąpić. Nie uważam jednak, że należy teraz biegać po Europie z maczugą. Jeżeli będziemy teraz grozić, że zabierzemy dotacje, to nie przyczynimy się do powstania solidarności na chociażby minimalnym poziomie”.

 

Szef KE zastrzegł, że „solidarność nie jest jednokierunkową uliczką”. Przypomniał, że KE wdrożyła w tym tygodniu postępowanie przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom za nieprzyjmowanie uchodźców w ramach programu relokacji. – Podjęte decyzje są obowiązującym prawem, nawet jeśli samemu głosowało się przeciwko – zaznaczył.

Juncker pozytywnie ocenił wzmocnienie współpracy niemiecko-francuskiej. – Europie potrzebna jest niemiecko-francuska solidarność – powiedział. Zastrzegł, że „nie wystarczy, że Niemcy i Francja pójdą do przodu”. – Nie wszyscy przyłączą się tak spontanicznie, jak bywało to kiedyś, gdy byliśmy nieliczni – zauważył.

 

 

(ks)

Źródło: PAP