Wołyń nie jest bastionem pozytywnej pamięci o UPA


Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Rozmyślania w blogu…

 

Ivan Katchanovsky, University of Ottawa: Wołyń nie jest bastionem pozytywnej pamięci o UPA

You are here:

  1. Home
  2. Kresy Wschodnie
  3. Aktualności kresowe

Ivan Katchanovsky. «Polityka II wojny światowej na współczesnej Ukrainie». 2014

Ivan Katchanowsky, badacz z Kanady, który jako pierwszy ujawnił prawdę o snajperach z Euro-Majdanu strzelających w plecy swoich około 100 kolegów, aby zamienić ich ból, rany, krew i śmierć na polityczną walutę (skompromitowanie reżimu Janukowycza i przejęcie władzy przez innego oligarchę), udowodnił, że Wołyń wcale nie jest bastionem dobrej pamięci o UPA.

Wielu zachodnich historyków, w tym także najważniejsi polscy, utożsamiali OUN-UPA z wszystkimi Ukraińcami, przez co pojawiały się cudaczne frazy w poważnych pracach akademickich, typu: „Oddział UPA stoczył walkę z sowieckimi partyzantami. Zginęło 8 Ukraińców i 15 Sowietów”.

Tymczasem Katchanovsky przypomina, że 57% w sowieckiej partyzantce to byli etniczni Ukraińcy. Prawdopodobieństwo, że wojak UPA wystrzeliwując pocisk w kierunku sowieckich partyzantów, trafi w ukraińskiego rodaka, było ponad dwukrotnie większe od trafienia w Rosjanina. Tak więc w wyniku starcia UPA z sowieckim oddziałem partyzanckim przeważnie ginęli tylko Ukraińcy…

To tylko przykład. Ivan Katchanovsky stawia z głowy na nogi wiele innych kwestii. Dlatego warto przeczytać tekst oryginalny:

Z kolei polskie tłumaczenie tekstu angielskiego można przeczytać tutaj.

1119

15 czerwca 2017By Tadeusz Isakowicz-ZaleskiAktualności kresoweRozmyślania w blogu

Kresy Wołyń ludobójstwo UPA gloryfikaja Kanada krytyka