Putin i jego ukraiński kum


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

Putin i Medwedczuk, źr. YouTube

 

PUTIN NAZWAŁ SWOJEGO KUMA „UKRAIŃSKIM NACJONALISTĄ”

 

15 czerwca 2017|0 Komentarze|w polityka, Rosja, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas dorocznej „linii bezpośredniej”, czyli konferencji na której odpowiada na pytania telewidzów, nazwał Wiktora Medwedczuka – ukraińskiego oligarchę, a także swojego kuma, „ukraińskim nacjonalistą”.

Wypowiedź padła po pytaniu telewidza z Kijowa. „Dlaczego nas porzuciliście? Na Ukrainie nie wszyscy są zwolennikami Bandery i Szuchewycza. Czcimy pamięć naszych dziadów, chodzimy na „Nieśmiertelny pułk” [chodzi o czczenie pamięci żołnierzy Armii Czerwonej – red.]. Dlaczego rosyjskie kanały telewizyjne malują nas jednakowymi barwami? – spytał telewidz Dmitrij.

Putin podziękował mu za jego stanowisko i za pielęgnowanie pamięci o „wspólnej historii”. Nie zgodził się z zarzutem, że rosyjskie telewizje malują czarny obraz Ukrainy. Odnośnie braku publicznego wsparcia dla sił prorosyjskich w Kijowie powiedział, że Rosja nie chce mieszać się w wewnętrzne polityczne procesy na Ukrainie.

W tym momencie dodatkowe pytanie padło od prowadzącej program. Spytała ona Putina o to, co sądzą na ten temat jego przyjaciele na Ukrainie. Wspomniała przy tym o Wiktorze Medwedczuku – ukraińskim polityku i oligarsze, którego dziecko Putin niósł do chrztu.

Poznałem się z Medwedczukiem, gdy był szefem administracji prezydenta Kuczmy. (…) On ma swoje własne przekonania. Uważam, że on jest ukraińskim nacjonalistą. Chociaż jemu nie podoba się takie określenie, on uważa siebie za patriotę Ukrainy. Nie jest tajemnicą, że jego ojciec był aktywnym działaczem OUN, był skazany przez sowiecki sąd, siedział w więzieniu i trafił na zesłanie do Kraju Krasnojarskiego, gdzie narodził się [Wiktor] Medwedczuk. – mówił Putin.

 

On ma swój system poglądów na niepodległość Ukrainy, jest jej gorącym zwolennikiem. Jego system poglądów jest oparty na fundamentalnych pracach ukraińskich nacjonalistów, którzy pisali jeszcze w XIX wieku – Hruszewskiego, Franki, Drahomanowa…potem także Czornowiła. Oni wszyscy występowali za niepodległością Ukrainy. – wyjawił rosyjski prezydent.

Putin dodał także, że tradycyjni ukraińscy nacjonaliści zawsze byli za federalizacją Ukrainy oraz „nie uważali Krymu za ukraiński”.

Władimir Putin jest ojcem chrzestnym córki Wiktora Medwedczuka Daryny. Były szef administracji prezydenta Kuczmy wchodzi z inicjatywy prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki do podgrupy humanitarnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Medwedczuk opowiadał się za federalizacją Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie frakcja Putina w ukraińskim parlamencie?

Kresy.pl / Hromadske / zaxid.net / Censor.net