Zmarł twórca MiG-29


Fakt24

  • Konstruktor MIGA-29 zmarł w Moskwie

28 lis 16 11:00

Nie żyje twórca MIG-29!

Konstruktor MIG-29 nie żyje

4ZOBACZ ZDJĘCIA

Konstruktor MIG-29 nie żyje Rafał Meszka / newspix.pl

Jedna z najlepszych konstrukcji myśliwskich. Mistrz walki powietrznej, lubiany przez pilotów. Naddźwiękowe samoloty MiG-29, strzegą polskiego nieba od 27 lat. Cechą charakterystyczną są znaczące niebo smugi czarnego dymu, które wydobywają się z silników. Dlatego na Zachodzie nazywają je „ smoker ”. W Moskwie zmarł ich twórca.

Twórca MiG – 29, zmarł w Moskwie w wieku 89 lat. „Iwan Mikojan przez całe życie pracował w biurze projektowym, które zostało założone w 1939 roku przez jego wuja Artioma Mikojana” – podała agencja RIA Nowosti. Artiom Mikojan skonstruował m.in. pierwszy radziecki samolot odrzutowy MiG – 9.

 

Konstruktor myśliwców frontowych MiG – 29 za swe osiągnięcia został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Państwową ZSRR (najwyższa nagroda, przyznawana w czasach Związku Radzieckiego za wybitne zasługi m.in. w dziedzinie nauki i techniki). Do końca życia pracował jako doradca w rosyjskiej spółce MiG Aircraft Corporation. RIA Nowosti relacjonuje, że MiG – 29, nad którym prace rozpoczęły się w latach 70., stał się „najważniejszym myśliwcem rosyjskiego lotnictwa wojskowego”. Różne modele MiG – ów służą w lotnictwie ponad 25 krajów, w tym Polski. 

„Iwan Mikojan zapewnił naszej armii panowanie w powietrzu” – napisał portal wysokonakładowej gazety „Komsomolskaja Prawda”. „Stał się godnym kontynuatorem dzieła rozpoczętego przez jego krewnego” – podkreśliła redakcja. Zauważyła, że wraz z współpracownikami z biura projektowego mieli wyzwanie: stworzyć maszynę, która byłaby w stanie „utrzeć nosa” Amerykanom. W owym czasie myśliwce lotnictwa USA F-15 „znacznie przewyższały” swoje odpowiedniki w radzieckich siłach zbrojnych. „Zadanie to zostało wykonane” – ocenił portal.

Żródło: tvn24.pl