Posadzili Nawalnego


 

PolskieRadio.pl

Rosjanie protestowali przeciwko korupcji. Ponad 1,5 tysiąca aresztowanych

ostatnia aktualizacja:13.06.2017 06:34

Ponad 1,5 tysiąca osób zostało aresztowanych w Rosji podczas poniedziałkowych demonstracji antykorupcyjnych – poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji.

 

 • Przed sądami w rosyjskiej stolicy staną kolejni zatrzymani w trakcie protestów antykorupcyjnych. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)

Zamieszki w Moskwie - jeden z protestujących podczas zatrzymania przez policję

Zamieszki w Moskwie – jeden z protestujących podczas zatrzymania przez policjęFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Najwięcej osób trafiło do aresztu w Moskwie – ponad 820 – i w Petersburgu, gdzie policja, według wstępnych szacunków, zatrzymała 600 demonstrantów. Wiele osób zatrzymano również w innych miastach Rosji, m.in. w Kaliningradzie, Tule, Władywostoku, Soczi, Kazaniu, Norylsku, Lipiecku, Nowogrodzie Wielkim i Machaczkale.

Nawalny skazany na areszt

Jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji w Moskwie zatrzymany został jeden z liderów rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny. Jak poinformowała poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze jego rzeczniczka, został on skazany na 30 dni aresztu. Sąd w Moskwie uznał, że Nawalny jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń. Nawalnego, który nawoływał do poniedziałkowych protestów przeciwko korupcji, policja zatrzymała w Moskwie jeszcze przed rozpoczęciem demonstracji.

Obserwuj

Daily Mail Online

@MailOnline

Russian opposition leader is arrested in Moscow as tens of thousands rally against Kremlin ‚deceit’ across Russia http://dailym.ai/2tcjFzY

13:37 – 12 Jun 2017

Photo published for Russian opposition leader Navalny is arrested on his way to protest

Russian opposition leader Navalny is arrested on his way to protest

Russian opposition leader Alexei Navalny had made a last-minute location change for a protest rally in Moscow against what he says is corruption overseen by President Vladimir Putin.

dailymail.co.uk

 • 3737 podanych dalej

 • 2424 polubienia

 • Twitter Ads info and privacy

  Protesty w stolicy

  Tysiące protestujących w Moskwie ruszyły z placu Puszkina ulicą Twerską w kierunku Kremla. Drogę przemarszu policja zablokowała barierami, ustawionymi na tej centralnej arterii rosyjskiej stolicy z okazji festiwalu kostiumów historycznych. W poniedziałek w kraju obchodzone jest święto państwowe – Dzień Rosji.

  „Putin złodziej!”, „Hańba!”, „Rosja będzie wolna!” – wykrzykiwali protestujący w Moskwie. Policjanci wyciągali protestujących z tłumu i używali wobec nich pałek – informował portal Dożd. Media informują, że jeden z funkcjonariuszy rozbił pałką usta 12-letniemu chłopcu. W odpowiedzi na zatrzymania wśród tłumu protestujących rozległy się krzyki „Faszyści!”.
  Ok. godz. 18 czasu moskiewskiego demonstranci w Moskwie rozeszli się. Protest w Petersburgu, w którym według oficjalnych danych wzięło udział 3,5 tys. osób, zakończył się ok. godz. wcześniej.
  Według merostwa Moskwy w stolicy Rosji w akcji przeciwko korupcji wzięło udział pięć tysięcy osób.
  Szef departamentu regionalnego bezpieczeństwa Moskwy Władimir Czernikow nazwał akcję zorganizowaną przez Nawalnego „stuprocentową prowokacją” i dodał, że „zepsuto mu świąteczny nastrój”.

  Źródło: Associated Press/x-news

  Protestujący wyszli w poniedziałek na ulice ponad 200 miast – podaje Nowaja Gazieta. Rosyjskie media od dłuższego czasu informowały o problemach, z jakimi borykali się organizatorzy protestów. W wielu miastach, w tym w Petersburgu, nie wydano zgody na organizację demonstracji lub nie wyrażono zgody na manifestacje w miejscach, o które wnioskowali opozycjoniści, i proponowano lokalizacje zastępcze. Na przykład władze Niżnego Tagiłu na Uralu zaproponowały przeprowadzenie akcji we wsi położonej ok. 80 km od centrum miasta. Z kolei władze Kazania zaproponowały, aby manifestacja odbyła się wcześnie rano w podmiejskiej miejscowości – podało Radio Swoboda.
  Jak zapowiedział wcześniej Nawalny, celem akcji było „wystąpienie z poparciem żądań zbadania faktów korupcji wśród wyższych osób urzędowych” w państwie.
  Nawalny był inicjatorem wielotysięcznych protestów przeciw korupcji, które odbyły się 26 marca br. w kilkudziesięciu miastach Rosji. Nawalny wezwał do nich po opublikowaniu materiału śledczego o domniemanym ukrytym majątku premiera Dmitrija Miedwiediewa. W niektórych miastach władze zezwoliły na demonstracje, gdzie indziej – jak w Moskwie – protesty odbyły się bez zezwolenia. Liczbę demonstrujących w stolicy współpracownicy Nawalnego szacowali wówczas na 25-30 tys. ludzi; zatrzymano ponad tysiąc osób. Zatrzymani byli karani administracyjnie, wszczęto też postępowania karne, w których dotąd dwie osoby zostały skazane na kary pozbawienia wolności za użycie przemocy wobec policjanta.

  dad

  Zobacz więcej na temat: rosja aleksiej nawalny świat europa