Czas się zmienia coraz trudniej o jelenia


Znalezione obrazy dla zapytania Jeleń rogacz

 

PolskieRadio.pl

Brakuje pracowników do prac sezonowych. Zarobić można 18 zł na godzinę

ostatnia aktualizacja:12.06.2017 08:42

Popyt na pracowników w Polsce rośnie i w tegoroczne wakacje wielu pracodawców może mieć duży problem ze znalezieniem kandydatów. Wiele miejsc pracy może pozostać nieobsadzonych – uważa ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak z Work Service.

 

  • Wiele miejsc pracy może pozostać nieobsadzonych – uważa ekspert rynku pracy Andrzej Kubisiak z Work Service (IAR)

Praca sezonowa

Praca sezonowa Foto: Glow Images/East News

Zwraca uwagę, że w tym roku tylko w pierwszym kwartale popyt na pracowników wzrósł o blisko 1/5. Mamy rekordowo niskie bezrobocie. Według prognoz resortu rodziny i pracy jeszcze zanim nastąpi sezon wakacyjny ma ono spaść do 7,5 procent. To dobra informacja dla pracowników, którzy w ofertach pracy mogą przebierać i liczyć na wyższe wynagrodzenia – podkreśla Andrzej Kubisiak. Dodaje, że średnie wynagrodzenia przy najpopularniejszych pracach sezonowych w tym roku sięgają od 13 do 18 złotych brutto za godzinę. Widełki płacowe podniosło wprowadzenie w tym roku 13 złotowej minimalnej stawki godzinowej. W ubiegłym roku wynagrodzenia hostess, kelnerów, barmanów wynosiły 10, 11 złotych brutto za godzinę.

Do tej pory wiele wakatów uzupełnianych jest pracownikami z Ukrainy. Tymczasem od wczoraj obywatele Ukrainy mogą wjeżdżać bez wizy do krajów Unii Europejskiej Nasi pracodawcy na pewno spotkają się teraz z konkurencją innych rynków. Początkowo w szarej strefie, bo na razie zniesiono tylko wizy turystyczne.
abo

Zobacz więcej na temat: praca