Żyrynowski chce przywrócenia carskiego hymnuXportal.plInformacje, Idea, Polityka11.06.2017

MENU

Rosja: Przywróćmy stary kalendarz i carski hymn

10 czerwca 2017 18:16

Posłowie Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji kierowanej przez Władimira Żyrinowskiego przedłożyli w Dumie Państwowej projekt ustawy o hymnie narodowym, który zakłada powrót do hymnu cesarskiej Rosji – pieśni „Boże, zachowaj cara” – odrzuconego po rewolucji lutowej w 1917 r.

Pomimo faktu, że obecny hymn narodowy jest głęboko szanowany przez wielu Rosjan, to hymn cesarski symbolizuje wielki kraj z wielką historią. – napisali politycy LDPR w oświadczeniu wydanym w związku ze swoją inicjatywą ustawodawczą. Stwierdzili w nim również, że przywrócenie monarchistycznego hymnu pozwoli państwu „osiągnąć ciągłość historyczną”, przywróci mu „tradycję minionych wieków” oraz „wzmocni międzynarodową pozycję Rosji”.

Na tym nie kończą się konserwatywne postulaty partii Żyrinowskiego. Z klubu parlamentarnego LDPR wyszła również propozycja przywrócenia w Rosji jako oficjalnej miary czasu tzw. kalendarza starego stylu, czyli juliańskiego – zastąpionego w 1918 r. przez bolszewików kalendarzem gregoriańskim. Prawdopodobieństwo urzeczywistnienia takiej reformy przez obóz Władimira Putina jest trudne do oceny. Gdyby jednak tak się stało, Rosja nie byłaby jedynym państwem na świecie używającym kalendarza innego niż gregoriański. Innym jest np. Iran, który stosuje tradycyjną perską rachubę lat według „ery Aleksandra”, datowanej od 312 r. przed Chrystusem.

(Na podstawie tvn24.pl i pch24.pl opracował A.D.)