Głębokie zatroskanie GW o opiekunów duchowych w wojskach Macierewicza


Reklama

MENU

Toggle navigation

naTemat.pl

 

„Kto jest mułłą Wojsk Obrony Terytorialnej? Kto jest ich rabinem?” MON odpowiedział mediom tak, że… teraz mają kłopot

PODZIEL SIĘ [321] TWEETNIJ SKOMENTUJ [6]

Obrona Terytorialna jest oczkiem w głowie ministra Antoniego Macierewicza.

Obrona Terytorialna jest oczkiem w głowie ministra Antoniego Macierewicza. • fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Ministerstwo obrony rekrutuje kapelanów do Wojsk Obrony Terytorialnej (armia leśna Macierewicza). Zapytałem rzecznika ministerstwa, czy są wśród nich duchowni niekatoliccy – pisze na Facebooku Tomasz Piątek, publicysta „Gazety Wyborczej”. Dziennikarz docieka, czy w Polsce religie faktycznie są równe, czy może równe i równiejsze.

Odpowiedź MON była niezwykle lakoniczna. „Uprzejmie informujemy, że trwa nabór kapelanów do WOT na zgodnie z definicją słowa kapelan” – odpisał urzędnik podpisujący się jedynie nazwą Oddziału Mediów w Centrum Operacyjnym MON. Do tego krótkiego komunikatu dorzucił link do tekstu biskupa Kościoła rzymskokatolickiego, Tadeusza Płoskiego, o duchownych w armii.

I to właśnie lektura tekstu zainspirowała Tomasza Piątka do publicznego postawienia kolejnych pytań. Okazuje się bowiem, że w wojsku opiekę religijną nad żołnierzami sprawują duchowni 14 wyznań.

Są to Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polsko-Katolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Katolicki Mariawitów, Gminy Wyznaniowe Żydowskie, Wschodni Kościół Staroobrzędowy, Karaimski Związek Religijny i Muzułmański Związek Religijny.

 

„Wobec tego muszę zapytać: kto jest imamem czy też mułłą Wojsk Obrony Terytorialnej? Kto jest ich rabinem?” – pyta Tomasz Piątek. Wygląda na to, że ciąg dalszy pytań do MON nastąpi.