Chiny zdeklasowały konkurencję w budowie napędów okrętów podwodnych


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

Chiński okręt podwodny typu 095, wizualizacja. Fot. popsci.com

CHIŃCZYCY OPRACOWALI PRZEŁOMOWY NAPĘD DLA SWOICH OKRĘTÓW PODWODNYCH?

 

11 czerwca 2017|0 Komentarze|w Ameryka, Azja-Pacyfik, bezpieczeństwo i obrona, Rosja, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Chińczycy twierdzą, że opracowali napęd nowej generacji dla swoich atomowych okrętów podwodnych. Czy Chinom udało się zdeklasować USA i Rosję?

Materiał na temat napędu nowej generacji wyemitowała chińska stacja telewizyjna CCTV 13. Wypowiadający się w nim wiceadmirał Ma Weiming, jeden z czołowych specjalistów w zakresie elektromagnetyzmu, odpowiedzialny m.in. za katapulty EMALS i działa elektromagnetyczne mówił o pracach nad bardzo wyciszonym układem – pozbawionym wału napędowego.

Wbrew pozorom, idea napędu jest prosta. Śruba napędowa zostaje zastąpiona specjalnym pędnikiem strugowodnym (tzw. rim-driven thruster). W takim układzie łopaty wirnika przymocowane są bezpośrednio do napędzanego silnikiem elektrycznym pierścienia, który przylega do wewnętrznej strony obudowy pędnika.

Tego rodzaju rozwiązanie redukuje liczbę części ruchomych. Dzięki czemu zmniejsza się wytwarzany hałas oraz ryzyko awarii. Ważne jest również ograniczenie tzw. efektu kawitacji wokół śrub okrętowych, wywołującego niepożądany hałas i uszkodzenia.

Co ciekawe, rim-driven pumpjet jest już wykorzystywany na jachtach. Dotąd nie został jednak zastosowany na okrętach wojennych.

 

– Jeżeli te zapowiedzi są czymś więcej niż propagandą, oznacza to, że Chinom udało się zdeklasować Stany Zjednoczone i Rosjęczytamy na portalu Konflikty.pl. Prace nad wykorzystaniem pędników strugowodnych do napędzania okrętów podwodnych prowadzone są w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mają one znaleźć się na wyposażenia strategicznych okrętów podwodnych odpowiednio typów Columbia i Dreadnought. Mają one jednak wejść do służby dopiero po roku 2030. Tymczasem Chińczycy chcą zastosować nowy napęd w swoich uderzeniowych okrętach podwodnych typu 095. Mają one pojawić się znacznie szybciej – już na początku lat 20. XXI wieku.

Tempo chińskich prac wywołuje podejrzenia, że być może doszło do kolejnej kradzieży technologii. Z pewnością oznacza to skokowy wzrost potencjału chińskiej floty podwodnej, która może dzięki temu uzyskać znaczą przewagę nad potencjalnymi przeciwnikami.

Przeczytaj: Chiny pracują nad Wielkim Podwodnym Murem

Należy zaznaczyć, że to jeszcze nie wszystko. Otóż w reportażu chińskiej telewizji, za plecami wiceadmirała Ma widać elementy Zintegrowanego Systemu Napędu Elektrycznego (IEPS). W takim układzie okrętowy układ energetyczny wytwarza wyłącznie energię elektryczną, która następnie jest używana do zasilania urządzeń napędowych oraz innych systemów pokładowych. W obliczu rosnącej „prądożerności” urządzeń oraz perspektywy uzbrojenia okrętów w lasery i działa elektromagnetyczne IEPS staje się najbardziej perspektywicznym rozwiązaniem.

Wspomniane jednostki typu 095 mają być również pierwszymi okrętami chińskiej marynarki wojennej, na których zostanie zastosowany ten system. Rdzeniem ich układu energetycznego ma być reaktor o naturalnym obiegu, co jeszcze dodatkowo przysłuży się wyciszeniu okrętów.

PRZECZYTAJ: Jak wyglądałaby wojna USA z Chinami? Raport RAND nt. potencjalnego konfliktu

Konflikty.pl / Kresy.pl