Brat kultury wrocławskiego watażki


OnetWarszawa

 

Obchody 86. miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie

dzisiaj 07:49

 

Obchody miesięcznicy smoleńskiej13ZOBACZ GALERIĘ

Marcin Obara / PAP

 • Ekshumacje pokazują bezmiar barbarzyństwa rosyjskiego i polskich władz – powiedział Jarosław Kaczyński w comiesięcznym przemówieniu pod Pałacem Prezydenckim. Wcześniej przemarsz zgromadzonych usiłowali zakłócić Obywatele RP. To w ich stronę prezes PiS skierował słowa: słyszymy ich, tu dowiadujemy się, czego chcą ci, którzy są naszymi przeciwnikami. – W Polsce jest rozbudowana agentura obcych państw – grzmiał. Przed przemówieniem szefa PiS doszło do incydentów z udziałem m.in. Obywateli RP. Z tłumu został wyniesiony przez policję m.in. Władysław Frasyniuk. – Plujesz w twarz swojemu bratu – powiedział Frasyniuk, zwracając się do lidera PiS.

(PAP;JaS)

1/13

   Marcin Obara / PAP

Marsz próbowali blokować Obywatele RP, którzy usiedli w poprzek Krakowskiego Przedmieścia, w okolicy kościoła św. Anny. Przez megafony byli wzywani przez policję do opuszczenia miejsca przemarszu, a następnie usunięci z ulicy.

2/13

   Marcin Obara / PAP

Barierkami odgrodzona została część Krakowskiego Przedmieścia – od okolic hotelu Bristol do pl. Zamkowego. Uczestnicy kontrmanifestacji – „Obywatele RP”, „Obywatele Solidarni w Akcji” oraz działaczki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – skandowali, że mają prawo protestować.

 

     Marcin Obara / PAP

Mieli ze sobą transparenty z napisami „Polska laicka”, widać było też planszę z napisem „Nie damy zabić demonstracji” i flagi „strajk kobiet”. Podczas przemarszu uczestników miesięcznicy wznosili okrzyki „Do kościoła”, „Mamy prawo protestować”, „Wolność, równość, demokracja”, a także „Uwolnić zatrzymanych”.

4/13

  Marcin Obara / PAP

Trzymali w rękach białe róże, niektórzy – czarne parasolki.

 

   Marcin Obara / PAP

 • Protestujemy przeciwko zawłaszczaniu państwa przez jedną partię, partię PiS, a zwłaszcza jedną osobę – Jarosława Kaczyńskiego, który uznał, że to jego państwo, wymyślając sobie jakieś ustawy absurdalne, na kilka lat rezerwuje sobie miejsce publiczne i przeciwko temu protestujemy (…) Nikogo nie chcemy atakować, używać przemocy fizycznej, próbujemy egzekwować prawo, które mamy – mówił Arkadiusz Szczurek, członek stowarzyszeń „Obywatele RP” oraz „Obywatele Solidarnie w Akcji”.

6/13

   Marcin Obara / PAP

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Solidarni 2010” ustawili dwa duże transparenty skierowane w okolicy Hotelu Bristol, aby zasłonić kontrmanifestantów. Na jednym z transparentów znalazł się napis „Panie Prezydencie, byłeś, jesteś i będziesz dla nas zawsze”.

REKLAMA

7/13

   Marcin Obara / PAP

 • Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej pokazały bezmiar rosyjskiego barbarzyństwa, a także bezmiar barbarzyństwa ówczesnych polskich władz – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński wczoraj podczas kolejnej miesięcznicy smoleńskiej.

8/13

   Marcin Obara / PAP

 • Prawda zwycięża, dochodzimy do prawdy, ekshumacje pokazują bezmiar barbarzyństwa rosyjskiego, ale także bezmiar barbarzyństwa polskich władz tego czasu – mówił Kaczyński zgromadzonym przed Pałacem Prezydenckim. – To to się działo, te trumny, w których niekiedy są ciała ośmiu osób, to nic innego jak barbarzyństwo – dodał.

REKLAMA

9/13

  Marcin Obara / PAP

Prezes PiS zwracał uwagę, że to barbarzyństwo ma w Polsce swoich obrońców. – Słyszymy ich i wiemy, w czyim interesie robią tutaj awantury – mówił.

10/13

   Marcin Obara / PAP

 • Dowiadujemy się, czego chcą ci, którzy są naszymi przeciwnikami, chcą Polski, która się cofnie do PRL, chcą Polski, w której katolicy, czyli większość nie będzie miała praw – podkreślał.

REKLAMA

11/13

  Rafał Guz / PAP

 • Chcą bowiem – podkreślał prezes PiS – by na ulicy nie można było się modlić, tak jak komuniści w PRL, a przejawem tego są okrzyki „do kościoła!” – mówił nawiązując do tego, co skandowali kontrmanifestanci z ruchu Obywatele RP.

12/13

   Rafał Guz / PAP

 • Prawda będzie zwyciężała, będziemy wiedzieli coraz więcej, coraz więcej o tym co działo się po katastrofie i coraz więcej o tym, co było tej katastrofy przyczyną – oświadczył Kaczyński. Przestrzegał, że „w Polsce jest ogromnie rozbudowana agentura obcych państw i musimy się z tym liczyć”. – Ale to nie zmieni faktu, że prawda zwycięży, że zwycięży Polska, zwycięży niepodległość – zakończył.

REKLAMA

13/13

  Jakub Kamiński / PAP

Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego kontrmanifestanci skandowali: „kłamca!”, „będziesz siedział”, „kłamcie dalej”, „PiS się kończy”; natomiast zgromadzeni odpowiadali okrzykami: „Jarosław, Jarosław!”. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Od tego czasu 10 dnia każdego miesiąca organizowane są obchody tzw. miesięcznicy smoleńskiej. Kulminacyjnym punktem obchodów jest msza św. w warszawskiej archikatedrze, po której uczestnicy przechodzą przed Pałac Prezydencki.

Źródło: Onet

Data utworzenia: 11 czerwca 2017 06:27, data ostatniej zmiany: 11 czerwca 2017 07:49