Ukraina ce Europa


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

fot. ria.ru

POROSZENKO OGŁOSIŁ KONIEC IMPERIUM ROSYJSKIEGO

 

10 czerwca 2017|0 Komentarze|w Europa Zachodnia, polityka, Rosja, Ukraina, Wydarzenia |Przez Szymon Wiśniewski

Wejście w życie ruchu bezwizowego z Unią Europejską oznacza koniec Imperium Rosyjskiego  – oznajmił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, uruchamiając zegar odliczający ostatnie godziny do wejścia w życie nowych regulacji.

Prezydent Ukrainy stwierdził: „W końcu możemy to przyznać – rozpoczynamy odliczanie do nieodwracalnych zmian, „Back to the USSR będziemy mogli usłyszeć tylko odtwarzając piosenkę zespołu The Beatles”

„Nigdy więcej Ukraina nie wróci do Związku Sowieckiego, dlatego że jesteśmy dumnym, wolnym i demokratycznym narodem, wracamy do europejskiej rodziny. Jestem dumny, że w końcu udało nam się to osiągnąć” – dodał Poroszenko.

„Każda sekunda, którą odmierza ten zegar nie tylko przybliża nas do bezwizowego ruchu, nie tylko uwiarygadnia ukraiński paszport na granicy z UE, nadając mu europejskiego znaczenia i dając mu nowe możliwości. Nie tylko jest motorem napędowym zacieśniania naszych relacji z Unią Europejską. Za dwanaście godzin ostatni dźwięk odliczania będzie oznaczać upadek papierowej zasłony, która latami oddzielała nas od Europy, a gdzie my uformowaliśmy się jako naród i jako państwo” – oznajmił Poroszenko.

 

„Wierzę, że Ukraina będzie w NATO. Ukraina będzie w Unii Europejskiej. Nikt i nic nas od tego nie powstrzyma” – konkludował prezydent Ukrainy.

Zmiany te są konsekwencją wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, zwalniającej Ukraińców z obowiązku posiadania wiz Schengen przy wjeździe na teren UE. Zniesienie wiz przez UE dla obywateli Ukrainy Rada UE zatwierdziła 11 maja. Wcześniej, 6 kwietnia, porozumienie w tej sprawie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski. Liberalizacja przepisów nie dotyczy wjazdu do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nowe przepisy wejdą w życie 11 czerwca.

Kresy.pl/pravda.com