Trump na Szczycie Trójmorza


 

fronda aniol

 

Trump przyjedzie do Polski. Weźmie udział w Szczycie Trójmorza10.06.2017, 8:56

donald trump

szczyt trójmorza

krzysztof szczerski

witold waszczykowski

Fot. Gage Skidmore, CC 3.0, via Wikimedia Commons, Pixabay CC0

1

Trump przyjedzie do Polski. Weźmie udział w Szczycie Trójmorza

19 <?XML:NAMESPACE PREFIX = „[default] http://www.w3.org/2000/svg” NS = „http://www.w3.org/2000/svg” />

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump skorzystał z zaproszenia i przyjedzie do Polski na Szczyt Trójmorza, skąd uda się na szczyt G20 do Hamburga.

„Rozmowy na ten temat trwały przez ostatnie kilka tygodni i nabrały przyspieszenia po spotkaniu prezydentów na majowym szczycie NATO”- powiedział prezydencki minister.

6 lipca dojdzie nie tylko do spotkania prezydentów USA i Polski, ale również liderów państw Trójmorza, którzy będą uczestniczyć w szczycie w naszym kraju.

„Wizyta prezydenta Donalda Trumpa w Polsce potwierdzi zobowiązania wobec jednego z najbliższych europejskich sojuszników USA i ma na celu podkreślenie wagi wzmocnienia wspólnej obrony NATO”- można przeczytać w komunikacie Białego Domu. Jak napisano, rozmowy prezydentów mają dotyczyć „kwestii dwustronnych i problemów regionalnych, wzmocnienia współpracy opartej na wspólnych wartościach i interesach”.

W nocy, w Waszyngtonie odbyła się konferencja prasowa ministrów Witolda Waszczykowskiego i Krzysztofa Szczerskiego. Podkreślali, że wizyta prezydenta USA, to wizyta bilateralna, ale będzie to też okazja do rozmowy prezydenta USA z liderami regionu Trójmorza.

Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski podkreślił, że ta wizyta pokazuje, iż „Polska jest ważnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ważnym państwem w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Szef MSZ zdradził, że, „znaczna część tego spotkania będzie poświęcona sprawom bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa naszego regionu”.

„Mamy również nadzieję, iż przy okazji tej wizyty prezydent Trump odbędzie też spotkanie z przedstawicielami szerszego naszego regionu, ponieważ chcemy rzeczywiście w tym czasie przeprowadzić szczyt Trójmorza. Biały Dom (…) potwierdził, że prezydent Trump będzie chciał wziąć udział w tym spotkaniu i wygłosić też ważne przemówienie.”-poinformował Waszczykowski. Jak podkreślił, wszystkie szczegóły wizyty są omawiane, a Polskę odwiedził wczoraj zespół przygotowawczy. 

JJ/PAP, IAR, Fronda.pl