Ukraińska procesja w Przemyślu


Polmedia.pl

 

Nie róbmy show z procesji !

MARYSIA20 GODZIN AGO0 1

377

154c5baf523c8610b3aa1315b0b7a253_XL

W niedzielę w Przemyślu odbędzie się coroczna procesja greko – katolicka. Procesja wychodzi z cerkwi pw. św. Jana Chrzciciela i idzie na cmentarz żołnierzy Petlurowców poległych w latach 1919-1920.

Wg Słownika Języka Polskiego procesja to uroczysty pochód religijny ze śpiewem i niesieniem przedmiotów kultu, a także ludzie biorący w niej udział.

Wszyscy wiemy – lub wiemy niedokładnie, jak przebiegało owo wydarzenie w ubiegłym roku. Już dzisiaj Wyborcza opisuje napiętą atmosferę w Przemyślu:

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,21927917,przemysl-napieta-atmosfera-przed-procesja-na-ukrainski-cmentarz.html?disableRedirects=true

W ubiegłym roku została zaatakowana przez polskich nacjonalistów.

Ciekawe jak? I jakich? Chętni mogą obejrzeć ubiegłoroczne nagrania lub też zalecana jest rozmowa z ludźmi. Na lepsze to wychodzi niż oglądanie papki internetowej.

Związek Ukraińców niepokoi się, czy w tym roku będzie bezpiecznie, bo w internecie już pojawiły się wpisy nawołujące m.in. do zaatakowania procesji.

Ciekawe czemu się niepokoi? Ani nie jest organizatorem przedsięwzięcia, ani nie nawołuje uczestników do prawdziwej modlitwy zgodnej z kanonem cerkwi greko – katolickiej.

Ale Związek Ukraińców w Polsce obawia się o bezpieczeństwo podczas uroczystości. Doszło do szarpaniny, jednemu z uczestników marszu porwano koszulę. – czerwono – czarną!

A gdy podobne obawy wygłaszano na Ukrainie, zakazano pokazu filmu Wołyń, a ostatnio nie dopuszczono IPN do przeprowadzenia ekshumacji. W obawie o bezpieczeństwo, oczywiście.

Prezydent miasta królewskiego Przemyśla Robert Choma wystosował oficjalne oświadczenie nawołujące do porządku publicznego, które kończy się słowami: „Prezydent Miasta nie wydaje zgody na procesję, ponieważ wydarzenie, jako zgromadzenie odbywane w ramach działalności kościoła, nie podlega przepisom ustawy Prawo o zgromadzeniach, a także ustawy Prawo o ruchu drogowym.”

https://przemysl.pl/46808/oswiadczenie-apel-prezydenta-miasta-w-sprawie-procesji-religijnej-na-cmentarz-przy-ul-kasztanowej.html

Ciekawym jest to, że to oświadczenie jest powielane przez wielu Ukraińców w zamkniętych grupach społecznościowych w sieciach socjalnych. Oświadczenie prezydenta Przemyśla jest oczywiście komentowane na różne sposoby, zaczynając od zwykłego „umył ręce” lub „gdyby na początku nie tolerował szowinistów, to nie byłoby takiej sytuacji” aż do „w UE wszystkich arabów i czarnych bronią, ale widocznie do Ukraińców to nie ma stosunku”.

Czy będą zamieszki w czasie procesji? Dowiemy się doiero w trakcie. Ale Facebook już kipi, a np. profil Husaria Polska jeszcze kilka dni temu nawoływał do przybycia do Przemyśla i zakłócenia tegorocznej ukraińskiej procesji religijnej, o czym pisano nawet na profilu Rosyjska V Kolumna w Polsce, prosząc jednocześnie o działania zapobiegawcze mieszkańców Przemyśla.

https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/551540048349532

Apel o udział w prowokacji miał tysiące udostępnień, ale jego treść już została zlikwidowana.

Natomiast na stronie Patriotyczny Przemyśl na Facebooku już od 5. czerwca widnieje oświadczenie, że nie jest przygotowywana żadna kontrmanifestacja i została zawarta prośba o nieuleganie namowom, aby później dać pretekst do pisania różnorakim mediom czy blogerom, rzetelność których pozostawia wiele do życzenia. 

https://www.facebook.com/patriotycznypsl/?fref=ts

Cóż, informacji dużo, kontrowersji – jeszcze więcej. Jedno jest pewne – jak procesja to z krzyżem, księdzem i modlitwą, jak na katolików przystoi. A jak cyrk – to różnego typu flagi (najczęściej typu niepożądanego), z wrzaskiem, nieproszonymi gośćmi, niemiłymi dla ucha hasłami, nieodpowiednią dla modlitwy atmosferą i z policją w tle. Do tej pory poszukiwany uczestnik ubiegłorocznej „procesji” śpiewający „Polska nie zginęła, ale musi zginąć!”. W tej sprawie jest prowadzone śledztwo.

Uczestnicy, organizatorzy, mieszkańcy Przemyśla oraz goście muszą się zastanowić czego tak naprawdę potrzebują. Nie ma sensu robienia show z procesji!

Dla portalu Polmedia.pl Maria Pyż

Marysia