Macierewicz obciążył rosyjską stronę odpowiedzialnością za katastrofę Tu-154M


PolskieRadio.pl

Antoni Macierewicz: za katastrofę smoleńską odpowiada strona rosyjska, czas się przyznać

ostatnia aktualizacja:09.06.2017 06:26

– Jeżeli ktoś jest winien tragedii smoleńskiej, to jest to strona rosyjska. Czas przyznać się do tego, co stało się naprawdę pod Smoleńskiem, do odpowiedzialności za śmierć polskiego prezydenta – powiedział w czwartek wieczorem szef MON Antonii Macierewicz.

Wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza podczas posiedzenia Sejmu

Wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza podczas posiedzenia SejmuFoto: PAP/Leszek Szymański

Macierewicz, w swoim co tygodniowym felietonie „Głos Polski” w Radiu Maryja i TV Trwam, odniósł się m.in. do wywiadu, którego udzielił rosyjskiej agencji RIA-Nowosti Aleksiej Morozow, szef Komisji Technicznej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK, badającej ze strony rosyjskiej katastrofę smoleńską).

Według szefa MON, Morozow „przyznał się, że silniki tupolewa miały awarię już przed uderzeniem w ziemię”. – Dobrze, że przyznał się, iż doszło do rozpadu samolotu już przed uderzeniem w ziemię. Dobrze, że potwierdził analizy komisji smoleńskiej prowadzonej przez pana prof. Nowaczyka (Kazimierza, p.o. przewodniczącego podkomisji powołanej przez MON), ale żaden szantaż nie będzie skuteczny – powiedział.

  • Czas przyznać się do tego, co stało się naprawdę pod Smoleńskiem, czas przyznać się do odpowiedzialności za śmierć polskiego prezydenta – zaznaczył Macierewicz. Dodał, że jeśli ktoś jest winien katastrofy smoleńskiej to jest to strona rosyjska.

Rozmowę z Morozowem, który kierował badaniem katastrofy prezydenckiego tupolewa, RIA-Nowosti opublikowała w czwartek. Powiedział on m.in., że „w przypadku katastrofy w Smoleńsku ani charakter rozrzucenia szczątków, ani ich stan (uszkodzenia, którym one uległy), ani charakter zapisów środków kontroli obiektywnej nie potwierdzają ani wersji wybuchu na pokładzie samolotu, ani rozpadu samolotu w powietrzu do momentu zderzenia z przeszkodą”.

Powołując się na raport końcowy MAK z 2011 roku przedstawiciel komitetu oświadczył, że „w toku prac Komisji Technicznej przeanalizowano rezultaty ekspertyzy balistycznej i pirotechnicznej dostarczonej komisji przez Komitet Śledczy Rosji”. Dodał następnie: „nie było żadnych oznak oddziaływania na samolot substancji wybuchowych”.

mr

Zobacz więcej na temat: antoni macierewicz katastrofa smoleńska polska rosja