Comey przysięga, że Rosja wybrała Ameryce Trumpa na Prezydenta


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

James Comey, foto: youtube.com

BYŁY SZEF FBI ZEZNAŁ POD PRZYSIĘGĄ, ŻE ROSJANIE ZMIENILI WYNIK WYBORÓW PREZYDENCKICH W USA

 

8 czerwca 2017|0 Komentarze|w Ameryka, polityka, Rosja, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

James Comey zeznawał dzisiaj przed senacką komisją wywiadu.

Komisja Senatu USA ds. wywiadu przesłuchiwała dzisiaj odwołanego niedawno przez Donalda Trumapa byłego szefa FBI Jamesa Comeya. Senat bada kwestie związane z potencjalnym ingerowaniem Rosji w kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA a także domniemane powiązania członków sztabu wyborczego i administracji Trumpa z Kremlem. Przed przesłuchaniem wiceszef komisji senator Mark Warner oświadczył: Jesteśmy tu, ponieważ zagraniczny wróg nas zaatakował.

To jednogłośna konstatacja całej wspólnoty wywiadowczej USA. (…) Wielu współpracowników Trumpa miało kontakty z Rosjanami (…). Nie możemy pozwolić, aby ktokolwiek czy cokolwiek przeszkodziło nam w dotarciu do sedna tej sprawy – powiedział Warner.

W trakcie swoich zeznań przed senacką komisją wywiadu, odwołany szef FBI James Comey oświadczył, że nie ma jakichkolwiek wątpliwości, co do ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Comey zaznaczył, że zmieniło to wynik wyborów prezydenckich.

ZOBACZ TAKŻE: Trump zwolnił szefa FBI

Kilka dni swoją dymisją Comey poprosił o dodatkowe pieniądze na przyspieszenie śledztwa w sprawie ingerencji Rosji w amerykańską kampanię wyborczą. Były szef FBI zeznał, że przedmiotem śledztwa była również możliwa „koordynacja” działań między Rosjanami a sztabem wyborczym Trumpa.

 

Comey oświadczył także, że uważa, że prezydent Trump, działał aby storpedować toczące się w sprawie kontakótw śledztwa.

Agencja Reutera podając informację sugeruje, że zeznania Comeya w Senacie mają potencjalnie wybuchowy charakter. Reuters cyruje wypowiedź Lindy Peek-Schacht, która porównuje przesłuchanie do tych jakie miały miejsce w latach 70. senackie z powodu ws. Watergate.

kresy.pl / dziennik.pl / reuters.com / thguardian.com