Liczne ofiary w zamachu na irański parlament


 

rmf24 - Strona główna

 

Słuchaj radia RMF FM w serwisie RMF ON

  Strzały w parlamencie Iranu i mauzoleum Chomeiniego. Zginęło co najmniej 12 osób

  • Dzisiaj, 7 czerwca (09:03)
   Aktualizacja: 50 minut temu

   Czterech terrorystów, którzy zaatakowali irański parlament w Teheranie, nie żyje – podały państwowe media. W dwóch zamachach przeprowadzonych przez uzbrojone grupy na parlament Iranu i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie zginęło co najmniej 12 osób, a 39 zostało rannych. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie. Oba ataki już się zakończyły – podkreślają irańskie media.

   /OMID WAHABZADEH / HOSSEIN MERSADI /PAP/EPA

   /OMID WAHABZADEH / HOSSEIN MERSADI /PAP/EPA

   W trakcie ataków napływały sprzeczne informacje dotyczące liczby zabitych i napastników. Jeden z irańskich deputowanych Elias Hazrati powiedział, że w parlamencie było trzech napastników, w tym jeden uzbrojony w pistolet, a dwaj w karabiny AK-47. Wiceminister spraw wewnętrznych Iranu Muhammad Hosejn Zolfaghari oświadczył, że siły bezpieczeństwa otoczyły jednego z napastników, jeden został zastrzelony, a inny wysadził się w powietrze wewnątrz gmachu.

   Irańska agencja prasowa Tasnim podała, że napastnicy dostali się do parlamentu głównym wejściem przebrani za kobiety, po czym otworzyli ogień.

   Reporter agencji AP informował o snajperach sił rządowych porozmieszczanych na dachach okolicznych budynków, zamkniętych sklepach i dochodzących z okolic parlamentu odgłosach strzałów. Według świadków napastnicy strzelali z czwartego piętra budynku parlamentarnego do przechodniów na ulicy, a z niektórych okien wydostawał się dym. Na zdjęciach było widać, jak irańscy policjanci pomagają wydostać się cywilom z gmachu parlamentu. 

   Terroryści z ISIS zaatakowali w Teheranie (6 zdjęć)

   Nad gmachem krążyły śmigłowce

   Zablokowano łączność komórkową z parlamentem i wyłączono z ruchu okoliczne ulice. Półoficjalna agencja prasowa ISNA podała, że zamknięto wszystkie wejścia do parlamentu, a deputowanym i dziennikarzom relacjonującym obrady nakazano pozostanie w sali parlamentarnej.

   Około 30 minut po pierwszych doniesieniach o zamachu w parlamencie zaczęły napływać informacje o ataku na odległe o ok. 20 km mauzoleum ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego w południowej części Teheranu. Według półoficjalnej agencji Fars trzej napastnicy weszli do środka i zaczęli strzelać do personelu i zwiedzających.

   Państwowy nadawca radiowo-telewizyjny IRIB podał, że zginął jeden ze strażników, a cztery osoby odniosły obrażenia. Według niego jeden z napastników został zabity przez ochroniarzy, a inny wysadził się w powietrze, ponadto aresztowana została jedna kobieta.

   Zamach na mauzoleum Chomeiniego ma wymowę symboliczną – podkreśla AP

   Chomeini był twórcą teokratycznej republiki islamskiej w 1979 roku, jej pierwszym najwyższym przywódcą duchowo-politycznym i do dziś pozostaje jedną z najważniejszych postaci dla Irańczyków.

   Irańskie ministerstwo ds. wywiadu oświadczyło, że udaremniono trzeci atak terrorystyczny na terenie kraju. Dziś rano dwie grupy terrorystyczne zaatakowały parlament i mauzoleum imama Chomeiniego. (…) Członków trzeciej grupy aresztowano, zanim zdołali przeprowadzić zamach – przekazał resort, cytowany przez IRIB. Władze apelowały do obywateli, by nie korzystali z transportu publicznego.

   Do obu ataków przyznało się Państwo Islamskie. Taką informację przekazała powiązana z tą organizacją propagandowa agencja Amak. Zamieściła również nagranie wideo pokazujące napastników w irańskim parlamencie. Jeśli ta deklaracja się potwierdzi, będzie to pierwszy atak ISIS na terytorium Iranu. Sunniccy ekstremiści, w tym ISIS, pozostają w stanie wojny z szyickim Iranem oraz wspieranymi przez Teheran milicjami walczącymi z Syrii i Iraku.

   (j./ph/łł)

   RMF FM/PAP