Jest nadzieja na niepodległość dla irackiego Kurdystanu


 

PolskieRadio.pl

Będzie niepodległy Kurdystan? W tym roku ma być referendum

ostatnia aktualizacja:06.06.2017 19:24

Kurdowie w Iraku w tym roku mają głosować w kwestii niepodległości – o tym mówił w Jedynce Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

 

  • Dążenia Kurdystanu do niepodległości, wybory w Wielkiej Brytanii, walka z terroryzmem (Więcej świata/Jedynka)

Kobiece oddziały kurdyjskie

Kobiece oddziały kurdyjskieFoto: PAP/DPA

Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, mówił, że negocjacje z Bagdadem i państwami UE trwają od dłuższego czasu. Jak stwierdził, chodzi o niepodległość Kurdystanu i jest akceptacja dla tego planu w granicach irackiego Kurdystanu. Trwają przygotowania do referendum, powstała komisja wyborcza, która je przygotuje.

Czy Kurdowie nie obawiają się w tym kontekście wojny z Bagdadem, czy Irak zgodzi się nie niepodległy Kurdystan? Ziyad Raoof mówi, że ma nadzieję, iż do tego nie dojdzie. Dodał, że przeprowadzono już trzy rundy negocjacji z Bagdadem.

Stwierdził, że Kurdowie muszą wykorzystać swoją szasnę, gdyż kolejna może trafić się nawet za następne sto lat.

Jak Kurdowie odnoszą się do problemu granic, bo część terytoriów tzw. spornych z Irakiem – zostało wyzwolonych z rąk Państwa Islamskiego przez peszemergów? O tym w audycji. Mówiono też o tym, jak do nowej sytuacji odnoszą się Turcja i Stany Zjednoczone.

W programie była mowa o tym, że Kurdowie w Syrii zaczęli ofensywę na nieformalną stolicę Państwa Islamskiego, Rakkę.

W innych częściach audycji mówiono również o atakach terrorystycznych, Państwie Islamskim, zbliżających się wyborach w Wielkiej Brytanii.