Strusie chowanie głowy w piasek


Kresy - Portal Społeczności Kresowej

Posiedzenie ukraińskiej częsci Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa. Fot. mfa.gov.ua

POLSKO-UKRAIŃSKIE FORUM PARTNERSTWA: ULICA SZUCHEWYCZA W KIJOWIE TO NIE NASZA SPRAWA

 

5 czerwca 2017|3 komentarze|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Uczestnicy Forum uznali, że wobec ostatnich napięć w stosunkach polsko-ukraińskich należy skupić się na pokazywaniu przykładów pozytywnych.

W ubiegłą sobotę w Kijowie obradowało na VII posiedzeniu Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa. Na początku spotkania jego uczestnicy uczcili pamięć zmarłych w ostatnim czasie kardynała Lubomyra Huzara i Zbigniewa Brzezińskiego.

Forum zbiera się pod patronatem ministrów spraw zagranicznych obu państw. Zostało ono zapoczątkowane w lutym 2011 roku w Warszawie. W styczniu 2017 roku minister Waszczykowski wznowił obrady tego gremium i wyznaczył na jego przewodniczącego Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  Forum ma stanowić „platformę dialogu obywatelskiego i współpracy obu narodów”. Będzie również pełnić funkcję konsultacyjno-doradczą. Celem Forum jest zwiększenie kontaktów między Polską a Ukrainą, a także „umocnienie procesu zbliżenia i pojednania obu narodów”.

Podczas obrad omawiano m.in. głośną ostatnio sprawę nadania ulicy w Kijowie imienia Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Dyskutowaliśmy o tym, jednak stwierdziliśmy, że nadawanie nazw ulic nie jest naszym uprawnieniem. Naród ukraiński jest wolny w swoich działaniach i może wybierać sobie takich bohaterów, jakich zechce, i to nie jest nasza sprawa. Jedynie, że jeśli [na Ukrainie – PAP] myśli się o Polsce jako o strategicznym partnerze, to chodzi nam tylko i wyłącznie o pewne wyczucie, co ten drugi pomyśli – powiedział PAP Jan Malicki.

 

Przewodniczący delegacji ukraińskiej Witalij Portnikow bagatelizował tę sprawę mówiąc, że takie ulice były wcześniej na Ukrainie i nie wywoływało to takich reakcji jak obecnie. Portnikow zapewniał, że nadawanie ulicom takich patronów jak Szuchewycz czy Bandera nie jest antypolskie, lecz jest wyrazem uznania za walkę przeciwko „okupacji rosyjskiej”.

Polscy uczestnicy spotkania przekazali Ukraińcom listę 100 Polaków, którzy urodzili się na terenach obecnej Ukrainy, z sugestią wykorzystania jej w ramach przeprowadzanej na Ukrainie dekomunizacji nazw ulic. Jak podała PAP, strona ukraińska zaproponowała, że „będzie walczyć” o ulicę Jerzego Giedroycia w Kijowie. Jednocześnie Ukraińcy zapowiedzieli opracowanie swojej listy Ukraińców urodzonych w Polsce, którzy mieliby być uhonorowani w naszym kraju.

Jak podało PAP, uczestnicy Forum uznali, że wobec ostatnich napięć w stosunkach polsko-ukraińskich należy skupić się na podkreślaniu przykładów pozytywnych. Za taki uznali ustanowienie nagrody im. Bohdana Osadczuka, która ma być przyznawana osobom zasłużonym dla budowy dobrych stosunków polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich.

Kresy.pl / Gazeta Prawna / polradio.pl