Putin: Rusofobia wylewa się uszami


  • Sputnik Polska

 

09:15 02 CZERWIEC 2017

 

Spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z szefami rosyjskich i zagranicznych agencji informacyjnych w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu

Putin: Rusofobia wylewa się uszami

© Sputnik. Aleksiej Drużynin

POLITYKA

13:45 01.06.2017(zaktualizowano 19:08 01.06.2017) Krótki link

Tematy:

XXI Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu (11)

161201781

Podczas spotkania z szefami rosyjskich i zagranicznych agencji informacyjnych w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin odniósł się do wszechobecnej rusofobii na świecie.

Władimir Putin w Archangielsku

© SPUTNIK. ALEXEI DRUZHININ

Putin: Próby rakietowe Korei Północnej są pretekstem dla USA

Minister kultury Rosji Władimir Medinski

© SPUTNIK. ANTON DENISOV

Klincewicz: rusofobia została podniesiona w Polsce do rangi polityki państwowej

Na początku spotkania przywódca państwa podkreślił, że Rosja walczy o swoje prawomocne interesy narodowe, lecz próbuje się ją powstrzymać. 

„Teraz widzą, że to nie działa, efekt zerowy i budzi to taką irytację, chęć postawienia w jakiś sposób na swoim. Rodzi to dążenie do zaostrzenia sytuacji. Ku rozczarowaniu tych, którzy to robią, nie dajemy powodu, ale powód, jak się mówi w naszym kraju, znajduje się na równym miejscu” — oznajmił prezydent.

Zdaniem Putina przyczyna powszechnej rusofobii kryje się w umocnieniu świata wielobiegunowego, co nie podoba się monopolistom.

(Rusofobia — red.) jest oczywista. Z niektórych państw to po prostu się wylewa. Z czym to jest związane? Moim zdaniem jest to związane z umocnieniem świata wielobiegunowego. Nie podoba się to monopolistom — podkreślił. Prezydent wyraził nadzieję, że podobne nastroje nie potrwają długo, ponieważ są kontrproduktywne i szkodzą wszystkim.

Dzisiaj rozpoczęło się XXI Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu, które potrwa do 3 czerwca. Od 2006 roku impreza odbywa się pod patronatem prezydenta Rosji. Pierwsze forum odbyło się w 1997 roku. Swój udział w tegorocznym spotkaniu potwierdziło 39 ministrów z 26 krajów, szefowie 250 zagranicznych korporacji, ponad 700 przedstawicieli rosyjskiego świata biznesu. Łączna liczba uczestników przewyższy pięć tysięcy osób.