Niemcy otwarcie atakują prezydenta USA


niezalezna.pl - strefa wolnego słowa

 

2 czerwca 2017

 

Niemcy otwarcie atakują prezydenta USA. To pierwsza taka sytuacja od II wojny światowej

 

Dodano: 02.06.2017 [00:02]

Niemcy otwarcie atakują prezydenta USA. To pierwsza taka sytuacja od II wojny światowej - niezalezna.pl

foto: European People’s Party/ http://creativecommons.org/licenses/ by/2.0/deed.en

Rząd Niemiec oświadczył dziś, że zapowiadając wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego, prezydent USA Donald Trump popełnił polityczny błąd i szkodzi sobie, Europejczykom i wszystkim pozostałym narodom świata. „Kto zaprzecza zmianom klimatu i nie zwalcza ich, ten będzie miał nie tylko do czynienia ze skutkami coraz cięższych nawałnic, suszy i powodzi, lecz jego strategia „beze mnie” uniemożliwi też wzrost gospodarczy i techniczny postęp” – podano w oświadczeniu wydanym w czwartek wieczorem w Berlinie.
„Kto wypowiada paryskie porozumienie klimatyczne, ten zamyka drogę do wzrostu gospodarczego i narusza fundamenty życia przyszłych pokoleń” – ostrzegł niemiecki rząd. Pod wspólną deklaracją w tej sprawie podpisali się także przywódcy Włoch i Francji.
Berlin uznał, że wycofanie się z porozumienia paryskiego przez USA jest „politycznym błędem” podważającym międzynarodową zasadę prawną „pacta sunt servanda” (umów należy przestrzegać).
Rząd w Berlinie podkreślił, że współpraca z innymi krajami tworzy „silny sojusz” przeciwko izolacjonistycznej polityce nowej administracji amerykańskiej.

Po naszej stronie stoją wielkie narody, takie jak Chiny, Brazylia, Indie i Rosja, a także narody szczególnie dotknięte zmianą klimatu – kraje afrykańskie oraz małe kraje wyspiarskie

 • napisali autorzy oświadczenia.
  Rząd niemiecki zwrócił uwagę, że wiele stanów USA pełni prekursorską rolę w ochronie klimatu.

My wszyscy popieramy porozumienie paryskie

 • podkreślają autorzy. Oświadczenie podpisały m.in. resorty spraw zagranicznych, gospodarki, sprawiedliwości i pracy.
  Pod wspólną deklaracją podpisali się też – oprócz Angeli Merkel – także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Paolo Gentiloni.

Uważamy wytworzoną w Paryżu w grudniu 2015 roku dynamikę za nieodwracalną i jesteśmy mocno przekonani, że paryskiego porozumienia nie można negocjować na nowo, gdyż stanowi ono życiowo ważny instrument dla naszej planety, naszych społeczeństw i naszych gospodarek

 • głosi oświadczenie
  Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś, że USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku, co jest spełnieniem jego obietnicy, że będzie przedkładał interesy amerykańskich pracowników i konsumentów nad inne.

Porozumienie paryskie jest w najwyższym stopniu niekorzystne dla USA, działa natomiast na korzyść innych krajów

 • wyjaśnił prezydent.
  Porozumienie zakłada znaczną redukcję emisji gazów cieplarnianych.