Apel Putina do amerykańskiego biznesu


 

PUTIN POPROSIŁ AMERYKAŃSKICH BIZNESMENÓW O POMOC W DIALOGU USA-ROSJA

ŚWIAT

1 godz. 32 minuty temu

Prezydent Rosji Władimir Putin poprosił w piątek amerykańskich biznesmenów uczestniczących w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu o to, by pomogli w budowaniu dialogu politycznego pomiędzy USA i Rosją.

Władimir Putin /Bartosz Krupa /East News

Władimir Putin /Bartosz Krupa /East News

„Pomóżcie nam odnowić normalny dialog polityczny. Proszę was w imieniu Rosji i zwracam się do strony amerykańskiej: pomóżcie także nowo wybranemu prezydentowi (Donaldowi Trumpowi) i jego administracji” – zwrócił się Putin do biznesmenów uczestniczących w spotkaniu „Dialog biznesowy Rosja-USA”.

 

Putin przekonywał, że „tylko trwałe kontakty handlowe i inwestycyjne mogą zapewnić niezawodne zabezpieczenie przed wahaniami koniunktury politycznej”.

Argumentował także, że normalizacja stosunków rosyjsko-amerykańskich odpowiada interesom obu krajów. „Będziemy kontynuować dialog z prezydentem USA Donaldem Trumpem i nową administracją” – zapewnił. Jednak, jak dodał, „aby osiągnąć sukces, potrzebne są poważne wysiłki z obu stron”.

Putin powiedział również, że Rosja ma zamiar wspierać dwustronne projekty biznesowe i wskazał, że jest ona zainteresowana przyciągnięciem firm zagranicznych i transferem technologii. „Będziemy na wszelkie sposoby dążyć do tego, by biznes w Rosji był korzystny dla amerykańskich partnerów” – zapewnił.

W forum ekonomicznym w Petersburgu uczestniczy liczna – 369 osób – delegacja biznesu amerykańskiego, w skład której wchodzą przedstawiciele władz wielkich koncernów, m.in. ExxonMobil, Chevron, Boeing International i Caterpillar.

Z Moskwy Anna Wróbel

PAP