Szczątki sześciu ofiar w grobie stewardesy



PolskieRadio.pl

Katastrofa smoleńska. Szczątki sześciu ofiar w grobie stewardesy

ostatnia aktualizacja:01.06.2017 09:36

Podczas ekshumacji w grobie stewardesy Natalii Januszko znaleziono szczątki pięciu innych osób – podał w czwartek „Super Express”.

Szczątki samolotu na miejscu katastrofy

Szczątki samolotu na miejscu katastrofy Foto: Wikipedia/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Ekshumacja Natalii Januszko – jak przypomina gazeta – odbyła się 16 marca na warszawskich Powązkach. Ciało zostało przewiezione do Lublina, gdzie zostało poddane badaniom. Okazało się, że w trumnie spoczywają szczątki sześciu różnych osób.

katastrofa smoleńska 1200 free

Katastrofa smoleńska

W środę ojciec stewardesy, Grzegorz Januszko, wystąpił w Sejmie. – Apelujemy, w szczególności do polityków PO, o bardziej wstrzemięźliwe wypowiedzi. Myśmy byli okłamywani. Nam powiedziano, że z dokładnością, ze starannością wszystko było zbadane, po to, by uśpić naszą czujność – powiedział.
Wcześniej „Fakt” podał, że w trumnach gen. Bronisława Kwiatkowskiego, gen. Włodzimierza Potasińskiego oraz Aleksandry Natalii-Świat również znaleziono szczątki innych osób.

W środę portal wPolityce przekazał, że w trumnie gen. Tadeusza Płoskiego, biskupa polowego Wojska Polskiego, znajdowało się tylko pół jego ciała. Druga połowa została znaleziona w trumnie gen. Mirona Chodakowskiego, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego, złożonej w monasterze w Supraślu.

TVP

Ponowne ekshumacje

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa.

Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-2012, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej; cztery osoby zostały skremowane).

Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich.

Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób, choć planowano początkowo 10. Wynikało to z wykrycia jednej zamiany ciał – podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i prezesa PKOl Piotra Nurowskiego.

Po dwóch miesiącach przerwy w marcu 2017 roku ruszył kolejny etap ekshumacji. W marcu ekshumowano sześć, a w kwietniu cztery ciała. W maju – jak dotąd – cztery.

Prokuratura nie ujawnia żadnych szczegółów, a rodziny coraz częściej zwracają się z prośbą o nieujawnianie danych ekshumowanych osób. Na początku kwietnia poinformowano, że w trakcie przeprowadzanych od listopada ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób.

Podczas każdej ekshumacji sprawdzana jest nie tylko tożsamość ofiary katastrofy. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Prokuratorzy chcą do końca roku przeprowadzić jeszcze 32 ekshumacje. Kolejne 26 zaplanowano na 2018 rok.

Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar.

kk