Rosyjskie systemy S-500 nie mają konkurencji


 

15:56 01 CZERWIEC 2017

 

Pepe Escobar

Escobar: amerykańskie pociski nie pokonają systemów S-500

ŚWIAT

17:27 24.06.2015(zaktualizowano 15:28 05.10.2015) Krótki link

1171202157

Amerykańskie pociski są bezsilne wobec strategicznych sił jądrowych Rosji, ponieważ nie są w stanie pokonać rosyjskich systemów przeciwlotniczych pocisków rakietowych S-500 – pisze obserwator polityczny Pepe Escobar.

Oświadczenia Pentagonu na temat rozmieszczania amerykańskich sił w Europie nie straszą Rosji, która jest gotowa do podobnego rozwoju wydarzeń — pisze sprawozdawca polityczny Pepe Escobar. 

Redaktorka naczelna RT Margarita Simonian

© SPUTNIK.

UE przedstawiła plan przeciwdziałania rosyjskim mediom

Według niego, oświadczenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że siły jądrowe Rosji zostaną uzupełnione o ponad 40 nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych, poważnie zaniepokoiły przedstawicieli Pentagonu a także ich europejskich partnerów. 

Biorąc pod uwagę dążenie USA do odcięcia Rosji od Europy i umocnienia nowej żelaznej kurtyny od Bałtyku do Morza Czarnego, Escobar uważa za naturalne, że centrum umysłowe Pentagonu — Agencja Wywiadu Obronnego USA — zatrudniła Centrum Analizy Polityki Europejskiej, aby „powielić nowe gry wojskowe”.

Jednak w oczach Rosji ta militarystyczna histeria wygląda żałośnie — podkreśla sprawozdawca, tłumacząc, że Rosja już się zabezpieczyła, uruchamiając nową strategiczną broń rakietową: system rakietowy Topol-M i systemy przeciwlotnicze pocisków rakietowych S-500.

Prezydent Rosji Władimir Putin

© AP PHOTO/ SIERGIEJ KARPUCHIN

Ukraina powinna płacić za gaz tyle samo co Polska

„Pentagon wie o tym, lecz wyniosłość zmusza go do zajmowania stanowiska „jesteśmy nie do pokonania” — pisze Escobar, podkreślając, że „milczące rosyjskie okręty podwodne u wybrzeży USA mogą w ciągu kilku minut unieważnić całą amerykańską niezwyciężoność”.

Analityk podkreśla, że USA ze swoimi przestarzałymi opracowaniami rakietowymi po prostu nie są w stanie pokonać systemów S-500.

„Amerykańskie społeczeństwo nie wie o tym, dlatego USA nie pozostaje nic poza pozerstwem” — pisze autor artykułu. 

Wyjaśnia, że USA nie uratują także plany, przedstawione przez przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA Martina Dempsey’a, dotyczące prawdopodobnego rozmieszczenia w Europie pocisków naziemnego bazowania.

Wiktor Janukowycz

© SPUTNIK. ALEKSIEJ NIKOLSKI

BBC wytłumaczyło, dlaczego skróciło wywiad Janukowycza

„Te pociski będą bezużyteczne. Nawet amerykańskie pociski podwodnego bazowania nie będą w stanie pokonać rosyjskiej obrony. S-500 zrobią swoje” — twierdzi sprawozdawca, podkreślając, że podobnych planów można uznać nie za dziecinadę, tylko za niebezpieczną prowokację. 

W każdym razie, podkreśla Escobar, Pentagon może grozić ile chce, lecz mniej niż za dwa lata rosyjska przestrzeń powietrzna zostanie zabezpieczona przez systemy przeciwlotnicze pocisków rakietowych S-500.

S-500 należy do nowej generacji systemów przeciwlotniczych pocisków rakietowych „ziemia-powietrze”. Przeciwlotniczy system antybalistyczny stanowi uniwersalny system dalekiego zasięgu i przechwytywania na wysokości ze zwiększonym potencjałem obrony przeciwrakietowej i zdolny do przechwytywania pocisków balistycznych. Przyszłościowy przeciwlotniczy system antybalistyczny jest zdolny do rażenia nie tylko celów balistycznych, ale również lotniczych (samolotów, śmigłowców i innych celów lotniczych) a także pocisków manewrujących.

Spotkanie w Mińsku

© REUTERS/ MYKOLA LAZARENKO

Polska — piąte koło u wozu?

Zasięg rażenia S-500 wynosi 600 km, system jest zdolny do wykrywania i jednoczesnego rażenia do 10 balistycznych celów ponaddźwiękowych, lecących z prędkością do 7 km/s a także posiada możliwość rażenia bloków bojowych pocisków ponaddźwiękowych. Pod względem charakterystyk S-500 znacznie przewyższy system S-400 i jego amerykańskiego konkurenta Patriot Advanced Capability-3.