Piekło zachwyca się napływem Ukraińców do PolskiXportal.plInformacje, Idea, Polityka01.06.2017

MENU

Polska: Ukraińcy nie są problemem – dla ambasadora

1 czerwca 2017 15:55

Jan Piekło, ambasador RP na Ukrainie, podczas wywiadu udzielonego powiązanej z Petrem Poroszenką stacji telewizyjnej „5 Kanał”, wyraził swoje zdanie na temat przyjęcia przez Polskę w ostatnim czasie ok. miliona Ukraińców. Zdaniem ambasadora „nie jest to problem” ponieważ dzięki temu oba kraje „są jak jeden wspólny organizm„. Komentując osiedlanie się w Polsce i podejmowanie przez Ukraińów pracy Piekło stwierdził, że wielu burmistrzów miast cieszy się z takiego stanu rzeczy. Dodał również –  „Wygląda to niemal jak realizacja umowy stowarzyszeniowej. Ukraińcy mają swój wkład w polską gospodarkę. Polska daje swój wkład w gospodarkę Ukrainy. Pieniądze, które Ukraińcy zarobili w Polsce, dziś wracają na Ukrainę. Tak więc jest to jak jeden wspólny organizm. Zatem, nie możemy powiedzieć, że jest jakieś napięcie„.

Polski ambasador problemy dostrzega jedynie w ocenie wspólnej historii, zwłaszcza tej związanej z II Wojną Światową. Jak jednak sądzi, rozmowy na tematy sporne prowadzą w dobrym kierunku. Zagrożeniem z kolei są według ambasadora partie i organizacje prawicowe patrzące nieprzychylnym okiem na masowy napływ Ukraińców.

Komentarz Redakcji: Być może na poziomie stanowisk ambasadorskich przyjazd imigrantów z Ukrainy nie stanowi żadnego problemu, jednak dla większości Polaków milion napływowych Ukraińców to mniejsze wynagrodzenia i większy strach o pewność zatrudnienia, a tym samym byt swoich rodzin. A trzeba przyznać, że to już dość konkretny problem. Cóż, przynajmniej do Unii Polsko-ukraińskiej daleka jeszcze droga.

(na podst. kresy.pl oprac. BWP)