Antypolskie zachowanie “El Pais”


 

INTERIA.PLSerwisyPoczta

 

„EL PAIS” PISZE O „POLSKIM OBOZIE ZAGŁADY”

ŚWIAT

Dzisiaj, 1 czerwca (18:25)

W internetowym wydaniu dziennika „El Pais” w artykule na temat śmierci byłego strażnika w Auschwitz Reinholda Hanninga, hiszpańska gazeta napisała, że miejsce to było „polskim obozem zagłady”. Po interwencji Ambasady RP w Madrycie sformułowanie usunięto.

KL Auschwitz-Birkenau /Robert Wozniak /East News

KL Auschwitz-Birkenau /Robert Wozniak /East News

Jak poinformowała Monika Domańska-Szymczak z Ambasady RP w Madrycie, placówka dyplomatyczna wkrótce po publikacji artykułu o śmierci Hanninga skontaktowała się z redakcją „El Pais”. Wydawca zapewnił, że skoryguje artykuł na stronie internetowej, a sformułowanie „polski obóz zagłady” nie pojawi się w papierowym wydaniu dziennika.

 

„Redakcja wyraziła ubolewanie i obiecała, że podobne, kłamliwe sformułowania nie będą publikowane w przyszłości” – powiedziała Domańska-Szymczak.

W czwartek w godzinach popołudniowych tekst dotyczący śmierci Hanninga na stronie internetowej „El Pais” został skorygowany. Ze zdania opisującego obóz zagłady usunięto wyraz „polski”, zastępując go sformułowaniem „niemiecki w okupowanej Polsce”.

Wcześniej w tekście o zgonie 95-letniego „nazistowskiego strażnika z Auschwitz” czołowy hiszpański dziennik napisał, że „Reinhold Hanning był przez dwa lata w polskim obozie zagłady”.

„El Pais” przypomniał, że w 2016 r. Hanning został skazany w Niemczech na pięć lat więzienia za udział w zbrodniach w nazistowskim obozie Auschwitz. O jego śmierci poinformował w czwartek jego adwokat Andreas Scharmer. Ujawnił, że zgon nastąpił we wtorek.

Hanning wstąpił do niemieckiej hitlerowskiej formacji paramilitarnej SS w wieku 19 lat. Strażnikiem w Auschwitz był w latach 1943-1944.

Marcin Zatyka
Czytaj również:
Czego nie wiemy o KL Auschwitz? „Akta znajdują się w Moskwie”