Utopili grube pieniądze w Amber Gold a sąd odrzucił ich roszczenia wobec demokratycznego państwa prawa


Fakt24

  • Poszkodowani przez Amber Gold przegrali ze skarbem państwa

dzisiaj 10:40, aktualizacja: dzisiaj 11:07

Utopili w Amber Gold ponad 100 tys. zł. Oskarżyli skarb państwa. Jest wyrok

poszkodowana przez Amber Gold

3ZOBACZ ZDJĘCIA

poszkodowana przez Amber Gold Mateusz Ochocki / KFP

Pan Piotr i jego żona Andżelika ze Starogardu Gdańskiego w 2012 r. stracili przez Amber Gold 105 tys. zł. Winą obarczyli opieszałość śledczych, którzy zajmowali się działalnością parabanku. Pozwali więc skarb państwa żądając zwrotu straconej sumy. Niestety, dziś rano sąd w Gdańsku odrzucił ich roszczenia.

– To dopiero pierwsza instancja, na pewno będą namawiał powódkę, by walczyła dalej. Wtedy złożymy apelację – mówi mec. Szymon Szetniewski reprezentujący poszkodowane przez Amber Gold małżeństwo. – Moim zdaniem podpisanie umowy z parabankiem przez moją klientkę miało bezpośredni związek z działaniami prokuratury. Powódka podpisała umowę w 2012 r., czyli po 3 latach od rozpoczęcia postępowania przez prokuraturę. A w 2012 r. nie było powszechnej informacji dotyczącej tego, że z tą firmą może być coś nie tak.

Z taką opinią nie zgodził się jednak sąd. Sędzia Michał Jank podczas uzasadniania wyroku stwierdził, że nie ma bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy działaniami śledczych, a podpisaniem umowy przez panią Andżelikę. Dodał też, że jednym z argumentów jest to, że syndyk zajmujący się sprawą Amber Gold wciąż odzyskuje pieniądze z majątku spółki. Wiadomo jednak, że poszkodowani przez parabank otrzymają zaledwie część tego co stracili. Z tłumaczeniem sądu trudno się więc zgodzić. Do tej pory syndyk zabezpieczył 60,5 mln zł. Kwota ta ma jeszcze nieznacznie wzrosnąć, a całą sumę poznamy 6 czerwca. Poszkodowani mają zacząć otrzymywać zadośćuczynienie jeszcze w tym roku.

– Politycy, sędziowie, prokuratorzy i śledczy się nawzajem chronią, śledztwo zostało wręcz zamiecione pod dywan, a ja straciłem pieniądze. Teraz chcę je tylko odzyskać! – mówił w rozmowie z Faktem jeszcze przed rozpoczęciem procesu pan Piotr.

Na rozprawie pojawił się także inny poszkodowany przez Amber Gold, który pilnie śledzi to co dzieje się w tej sprawie w sądzie. Mężczyzna nie krył oburzenia tym wyrokiem

– Trudno o sprawiedliwy wyrok w tej sprawie, skoro oszustów jeszcze nie skazano – mówi Marek Dukowicz (62 l.). – Mam nadzieję, że gdy Marcin i Katarzyna P. usłyszą wyroki, poszkodowani masowo zaczną sądzić skarb państwa. A państwo wypłaci należne pieniądze.

Proces założycieli Amber Gold wciąż trwa. Małżeństwo P. mogą zostać skazani na 15 lat więzienia. Na poczet kary zaliczony zostanie im jednak pobyt w areszcie.

Żądali pieniędzy za bezradność państwa w Aferze Amber Gold: