Jak był ich agentem to go tolerowali a kiedy im się sprzeniewierzył to go posadzili na 60 lat


 

rmf24 - Strona główna

 

  • Nie żyje Manuel Noriega. „Jego śmierć zamyka rozdział w historii Panamy”

   1 godz. 30 minut temu

   Zmarł były dyktator Panamy Manuel Noriega. Miał 83 lata.

   Od lat 70. XX wieku Noriega był dowódcą panamskich sił zbrojnych /EFE /PAP/EPA

   Od lat 70. XX wieku Noriega był dowódcą panamskich sił zbrojnych/EFE /PAP/EPA

   O śmierci Noriegi poinformował na Twitterze panamski prezydent Juan Carlos Varela. Śmierć 83-letniego Noriegi zamyka rozdział w historii kraju – dodał.

   Noriega od marca przebywał w szpitalu. Wykryto u niego niezłośliwego guza mózgu. 7 marca przeszedł operację, po której doszło do wylewu krwi do mózgu. Po ponownej operacji znalazł się w stanie krytycznym i zapadł w śpiączkę.
   Noriega stał na czele brutalnej dyktatury wojskowej w Panamie w latach 1983-89. W kraju został skazany za powiązania ze zniknięciami i zabójstwami opozycjonistów na łącznie ponad 60 lat więzienia.
   Od lat 70. XX wieku Noriega był dowódcą panamskich sił zbrojnych. Na czele państwa stanął w wyniku zamachu stanu w 1981 roku. Współpracował z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą, a jednocześnie prowadził handel z latynoamerykańskimi baronami narkotykowymi. Został obalony w wyniku amerykańskiej interwencji zbrojnej w 1989 roku.

   Noriega ponad 20 ostatnich lat życia spędził w więzieniu: najpierw w USA //US MARSHALL / HANDOUT /PAP/EPA

   Noriega ponad 20 ostatnich lat życia spędził w więzieniu: najpierw w USA//US MARSHALL / HANDOUT /PAP/EPA

   Noriega ponad 20 ostatnich lat życia spędził w więzieniu: najpierw w USA, a potem we Francji. Deportowany z USA do Francji w kwietniu 2010 roku, został skazany przez sąd w Paryżu na 7 lat więzienia za pranie pieniędzy karteli narkotykowych we francuskich bankach.
   W grudniu 2011 r. na mocy ekstradycji został wydalony z Francji i przetransportowany do więzienia El Renacer w Panamie, gdzie odsiadywał wyrok za zbrodnie popełnione przez jego reżim.
   21 maja 2015 r. ruszył dodatkowo proces w sprawie o zaangażowanie Noriegi w porwanie i zabójstwo jego oponenta politycznego, lidera lewicy Heliodoro Portugala w czasie, gdy Noriega dowodził obecnie nieistniejącą już w Panamie Gwardią Narodową.

   (mpw)

   PAP