Afganiec umywa rączki od spraw trudnych


OnetWiadomości

 

Radosław Sikorski: Zmieniłem zdanie ws. ekshumacji. Są robione rzetelnie

wczoraj 19:42

 

Radosław Sikorski

Foto: Jakub Kamiński / PAPRadosław Sikorski

– Przepraszać powinno się za winy, a tu rada ministrów nie podejmowała żadnych decyzji – mówił Radosław Sikorski, pytany w „Faktach po Faktach” o to, czy po ekshumacjach ofiar smoleńskich ma ochotę przeprosić Polaków. Były minister spraw zagranicznych stwierdził jednak, że zmienił zdanie o samych ekshumacjach. – Mówiąc szczerze, myślałem, że rząd PiS robi je po to, by dosypać trotylu i udowodnić zamach. Jednak są one rzetelne – powiedział.

Radosław Sikorski przyznał, że błędy rosyjskich patologów są bardzo dramatyczne. Przypomniał, że informacje o tych błędach pojawiały się dużo wcześniej. Stanowczo odżegnywał się od odpowiedzialności za nie, podkreślając, że jako minister nie miał na to wpływu, bo sprawą identyfikacji i pochówku zajmowali się eksperci i niezależna prokuratura, a nie rada ministrów.

Były minister spraw zagranicznych stwierdził również, że decyzja o ekshumacjach ostatecznie przyniesie coś dobrego. Według Sikorskiego, rzetelne zbadanie każdego elementu wykluczy wersję o zamachu w Smoleńsku.

W dzisiejszym wydaniu dziennik „Fakt” napisał, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie w Smoleńsku w 2010 r., znaleziono szczątki jeszcze siedmiu innych osób. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik potwierdziła informacje członków rodzin gen. Kwiatkowskiego, że „w jego trumnie znalazły się szczątki innych osób”.

Sikorski o inicjatywie Macierewicza: to mi wygląda na przekroczenie uprawnień

Radosław Sikorski był też pytany o pomysł Antoniego Macierewicza, by urzędy zbierały informacje o zamieszkujących Polskę obcokrajowcach. – To kolejna ideologiczna szarża – ocenił Sikorski. – To mi wygląda na przekroczenie uprawnień. Macierewicz robi to od lat i uchodzi mu to na sucho. Jeśli szef MON chce uzyskać takie dane, zwraca się do ministra spraw wewnętrznych. Mamy instytucję, która się nazywa ABW i ona za to odpowiada – stwierdził.

Były minister spraw zagranicznych podkreślił, że Polska jest krajem niskiego zagrożenia terrorystycznego i że ma wszystkie narzędzia, by kontrolować obywateli i uchodźców. Sikorski uważa też, że nasz kraj powinien wywiązać się z podjętych przez rząd Ewy Kopacz zobowiązań przyjęcia 7 tys. uchodźców. – Mamy możliwości, by w bezpieczny sposób okazać ogólnoludzką solidarność z ofiarami wojny – powiedział. – Granie na naszych strachach, złych emocjach i ksenofobii mi się nie podoba – stwierdził.

 

 

(kb)

Na podstawie: TVN 24